Když nevíte co by … najdete to na internetu aneb lásku lze nalézt jakkoli. Jsou i tací, kteří vám doporučí chodit po sámošce, šmírovat, co kdo kupuje a podle toho poznat svobodného :-).

Hlavními protagonisty romantické komedie jsou Sarah (Diane Lane) a Jake (John Cusack). Pohledná učitelka z mateřské školy, kterou manžel opustil z tradičních důvodů – kvůli mladší krásce. Velkou Sářinou výhrou je její rozvětvená, dobrácká rodina. Ona sama s manželem mít děti nestihla, a tak jí v nastalé samotě utěšují sestry a zbytek příbuzenstva. Každý přichází se svou troškou fotografií svobodných a rozvedených krasavců a radou, kde urvat toho pravého. Až dojde také na inzerci, konkrétně na internetu. Sářina sestra jí podá inzerát a nabídky se jen hrnou….

Jake je šikovný stavitel lodí, jež ovšem nikdo nekupuje, a kterému manželka rozvodem zlomila srdce. Nechce se již pouštět „do tance“ s další dámou, raději sedí doma, pořád dokola sleduje Doktora Živaga a smutní. Do života se ho snaží vrátit kamarád, který samozřejmě narazí na Sářin inzerát. Aby ovšem situace nebyla tak jednoznačná, začne se o Sáru taky zajímat otec jednoho dítka ze školky (Dermot Mulroney). Ačkoli situaci zamotá, logicky se z něj něj časem vyklube dareba. Jake a Sára pak pomalu prožívají znovu nalezenou lásku, včetně toho, co jiní prožívají v pubertě (např. poměrně vtipná scéna shánění kondomů jako by „šlo o život“).

Kromě střízlivých vtípků ústřední dvojice, hlavně „stoicky klidného“ Jakea, stojí za pozornost Sářin otec (Christopher Plummer). Vdovec, který si na stará kolena pořídil hned několik přítelkyň, ale žádná mu vlastně není schopná nahradit manželku. Podobnost se situací své dcery je dovede až tak daleko, že Sára nevědomky reaguje na inzerát, který si podal její otec. Jak milé překvapení pro oba 🙂

Závěrem snad něco k názvu. Originální název je, podle značky Sářina inzerátu, „Must Love Dogs“ (musí mít rád psy). Proto se ve filmu samozřejmě musí nějací objevit, ačkoli hlavní housle, jak by se z názvu zdálo, nehrají. Ústřední psí role byla přisouzena dobrácké fence jménem Matka Tereza, velkému černému psu (asi „novofundlanďák“ – nevím přesně, o jaké jde plemeno). Matka Tereza poslouží jako prostředek k seznámení s Jakem a jako huňatá Sářina utěšitelka. Takže krom romantických duší si na své přijdou i kinologové 🙂

O filmu:

Rok: 2005
Oficiální stránka filmu: Must Love Dogs
Scénář a režie: Gary David Goldberg
Kamera: John Bailey
Hudba: Craig Armstrong
V hlavních rolích: Diane Lane, John Cusack, Christopher Plummer, Elizabeth Perkinson, Dermot Mulroney
Délka: 98 minut


Autor článku:
filmon