11 nominací na Oscara, 3 Zlaté Glóby, 4 ceny Britské filmové a televizní akademie, více než 3 hodiny délky… I to je nejnovější film Martina Scorseseho Letec s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Producent, režisér, konstruktér, letec, obchodník, snílek nebo snad vizionář, neurotik, svůdce žen… To vše byl americký miliardář Howard Hughes (Leonardo DiCaprio), o jehož životě vypráví tento film. Howarda sledujeme zhruba od jeho 21 let, kdy s neskonalou vervou a precizností natáčí velkofilm Pekelní andělé. Film, na který veřejnost čekala téměř čtyři roky a který spolknul necelé 4 miliony dolarů. Po dokončení očekávaného díla se Howard se stejnou vervou vrhá na konstrukci a výrobu letadel, své velké životní lásky a posedlosti. Přitom se již místy projevuje jeho psychická nemoc, která naplno propuká zejména v závěrečné třetině filmu.

Vzhledem ke svému velkému majetku a poměrné bezstarostnosti co se týče účtů a dluhů, dá se říci, že vše co Howard dělal, dělal prostě proto, že ho to bavilo. Stejně jako natáčení filmu nebo navrhování letadel, hrozně ho bavilo i létat a to nejlépe velmi rychle. Při jednom z takových letů, ve stroji vlastní produkce, se málem zabil. Právě scéna letecké havárie, při které Hughes zdemoloval část obytné čtvrti a sám málem přišel o život, patří k těm vydařeným. Dobré je také filmové natáčení leteckého souboje přímo ve vzduchu, z křídel jiného letadla.

Howard pomalu stárne (DiCaprio vyfasuje knírek a díky nehodě taky hůlku) a stává se z něj stále větší blázen. Velký herecký prostor dostává DiCaprio v etapě, kdy se zarostlý, nahý a pološílený Howard zavře v projekčním sále obklopen lahvemi s vlastní močí. V této fázi se z filmu stává docela „psycho“. Navíc se do toho začne míchat politika, která je jako vždy pro smrtelníka poměrně náročná na pozornost.

Nakolik Letec potvrdí svou úlohu favorita letošního Oscara a zda se Scorsese dočká své první sošky se dozvíme 27. února…

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: The Aviator
Režie: Martin Scorsese
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Howard Shore
V hlavních rolích: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Alec Baldwin, Kate Beckinsale, Alan Alda
Délka: 170 minut


Autor článku:
filmon