Ač se to zdá téměř neskutečné, zlaté cihly v hodnotě 35 milionů dolarů tady fakt nehrají hlavní roli. Pro děj filmu jsou daleko důležitější takové vlastnosti jako je vztek, šikovnost a fantazie hlavních pěti hrdinů a mrštnost tří mini cooperů.

Předně doufám, že pokud se rozhodnete jít na tenhle film, tak nebudete mít takový problém dostat se do kina jako já. Do sálu jsme se hnali celkem čtyři, všichni ve snaze urvat ta nejlepší místa :-). Do poslední chvíle nebylo jasné, jestli se vůbec bude promítat, protože minimální počet diváků je v kině stanoven na šest. Nakonec jsme promítačům stačili a tak spustili produkci.

Loupež po italsku je úžasně dynamický film, kde se divák rozhodně nenudí. Když už to vypadá, že je ruka v rukávě, stane se něco, co zcela změní další děj. Např. když Stella (Charlize Theron) pronese větu, kterou tak rád a často používal její otec. Všechno doprovází příhodná a rázná hudba, která tak trochu připomíná bondovky. Ty ostatně místy připomíná i samotný děj filmu. Ať už vynalézavostí Napstera (Seth Green), jehož technické mluvě jen málokdo rozumí, nebo scénou, kdy vrtulník v rušných ulicích pronásleduje jednoho z mini cooperů.

Diváci určitě ocení, že se v příběhu nemotá nepřehledné množství postav, kdy je nejen těžké zapamatovat si, kdo se jak jmenuje, ale i kdo je čí přítel nebo naopak nepřítel, jak je pro akční filmy typické. Počet postav je v Loupeži víceméně konstantní, záporák a klaďáci jsou jasní a trochu chaosu a nejistoty do děje vnese snad jen jedna příbuzenská a zároveň národností zápletka. Když už jsme u těch postav: doufám, že nebudu jediná, která ocení Charlieho kvality (Mark Wahlberg).

Závěrem určitě nemůžu zapomenout na jednu perličku z titulků:"kick your ass" je krásně eufemicky přeloženo jako "dám ti za uši". Takže film je tím pádem přístupný i mládeži školou povinné!

O filmu:

Oficiální web: The Italian Job
Režie: E. Gary Gray
Scénář: Dona a Wayne Powers

V hlavních rolích: Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton, Donald Sutherland, Seth Green, Jason Staham, Mos Def

Rok: 2003


Autor článku:
filmon