Jistý předek rodina Gatesových se dostal k informaci, která na dalších 6 generacemi změnila život této rodiny na nekonečnou honičku za bájným pokladem Templářů, který se po staletí objevoval a zase ztrácel a jehož hodnota je tak velká, že není souzeno jednomu člověku, aby jej celý vlastnil. Nejmladší člen rodiny, Ben Gates, se za tímto pokladem vydává…

Po krátkém pátrání kdesi v Arktidě se jeho zájem obrací k Deklaraci Nezávisloti, jejíž zadní strana by měla být vodítkem k nalezení pokladu. Se svými kolegy se však neshodne na tom, jak se k Deklaraci dostat a nerozcházejí se zrovna v dobrém. Dvě skupiny lidí tak pátrají na vlastní pěst a vzhledem k ceně pokladu je to souboj téměř na život a na smrt. Aby ve filmu nechyběla romantika, do Benova pátrání se zaplete žena – restaurátorka Národního archivu Abigail Chase (Diane Kruger).

Celý děj Lovců pokladů je vlastně založen na řešení hádanek. Každý hlavolam, který by měl zdánlivě vést k nalezení pokladu, vede jen k další hádance, která vás zase posune jen o kus dál. Hádanky jsou navíc buď předvídatelné nebo naopak naprosto nelogické. Chvílema si člověk spíš připadá, jako kdyby hrál LARP nebo nějakou adventuru. Když se to takto táhne přes dvě hodiny, už byste rádi nějakou hádanku, která to buď zakončí nebo alespoň posune trochu dál. Ta bohužel přichází až zcela nakonec.

Naprostou tragedií je potom přenesení dějin starého kontinentu do Spojených států. Svobodní Zednáři z USA ukryli návod na nalezení pokladu Templářů na zadní stranu Deklarace Nezávisloti. Tento poklad se nakonec nalezne v podzemí pod metrem. Celý námět je zkrátka hodně přitažen za vlasy a bohužel je z něj příliš cítit, že byl natočen s cílem ukázat Američanům, že i oni mají svůj národní poklad. Odtud i původní název filmu – National Treasure. Přemístění templářského pokladu do USA je sice nepochopitelné, ale budiž. Označit ho ale za národní poklad USA je už vyloženě směšné. V tomto duchu se bohužel táhne celý film.

Co k tomu dodat? Já osobně mám rád filmy typu Indiana Jones nebo Mumie. Nehledám v nich nic světoborného. Čekám pouze zábavu. Vhledem k tomu, že toto téma je již hodně vyčerpané a není tudíž jednoduché vymyslet nějaký nový originální příběh, stojí tyto filmy většinou na ohraném, ale poutavém příběhu, kvalitní kameře, efektech a vůbec na celém provedení. Lovci pokladů jsou však hodně chudým zástupcem tohoto žánru, takže až takovou zábavu bohužel nenabízí.

O filmu:

Lovci pokladů
USA, 2004, 130 min
Oficiání web: National Treasure
Režie: Jon Turteltaub
V hlavníh rolích: Nicolas Cage, Jon Voight, Sean Bean, Diane Kruger, Harvey Keitel, Christopher Plummer, Justin Bartha, Ron Canada


Autor článku:
mcl