V režijním debutu Billa Paxtona, který doporučujeme jako DVD tip, žije otec Meiks se svými dvěma syny nerušeně až do jedné noci, kdy se mu zjeví Bůh…

… a řekne mu, že Země je v nebezpečí a démoni nad ní mají šanci převzít moc. On bude se svými syny jediný, kdo je může zastavit a zlikvidovat. Proto mu ukáže i zbraně, kterými je má zabíjet, a pravidelně mu posílá jména démonů, kteří na Zemi žijí v lidské podobě, aby je vyhledal a zabil. Přitom, jako důkaz, že jde o démony, mu Bůh dá schopnost vidět zlé skutky každého démona, když se jich dotkne.

Vypadá to jako pěkná hovadina, že? Jestli vám ale nevadí dívat se na něco, co se tváří částečně jako sci-fi, nudit se nebudete. Zápletka filmu je totiž založená spíše psychologicky. Starší z obou synů Meiksů Fenton na rozdíl od mladšího Adama totiž ony démony nevidí a snaží se podle svého názoru nesmyslně vraždícího otce zastavit. Velmi dlouho ale ctí pravidlo, které jim otec řekl, a sice že o tom nesmí nic říct nikomu dalšímu… Děj je vyprávěn restrospektivně; Fenton Meiks na začátku navštíví vyšetřovatele zodpovědného za tuto sérii vražd a příběh mu postupně vypráví a vtahuje diváky do děje.

Lovec démonů je vcelku dobře natočený film, kterému nechybí určité napětí pramenící z mystičnosti tématu a také očekávání, jestli je otec duševně chorý, anebo jde o „realitu“, tedy sci-fi , kde je samozřejmě možné i to, že se někomu zjeví Bůh a řekne mu: „Vraždi, je to pro dobro věci!“. Film je natočen vkusně – zabití sekerou nejsou snímány přímo a hlavně jich je ve filmu poskrovnu. Je ale fakt, že stačí vidět vyděšené tváře synů.

Film v poslední třetině graduje a objevují se nové, na začátku možná malinko nečekané souvislosti. Nevím, jak dalece se vám líbí podobné typy příběhů. Celý večer se díváte na film, a na jeho konci máte pocit, že vás režisér celou dobu pěkně tahal za nos. Díky zvratu v posledních momentech se najednou musíte na celý film podívat skrz jiné obroučky. Já osobně mám filmy jako tento, Odvaha pod palbou, Memento nebo Obvyklí podezřelí velice rád. Jsem rád, když se režisér odhodlá s diváky manipulovat.

Je fakt, že u Lovce démonů budete něco během děje tušit a na konci bude chybět takové to lusknutí prsty „jo, to je bomba“ a chuť vidět film ještě jednou. Ale jenom o kousek, kousíček. Lovec démonů nabízí víc než jen překvapivý závěr.

O filmu:

Scénář a režie: Bill Paxton
V hlavních rolích: Bill Paxton, Matthew McConaughey, Powers Boothe, Matthew OLeary, Jeremy Sumpter, Luke Askew, Levi Kreis, Derk Cheetwood
USA 2001, 100 minut


Autor článku:
bart