Jihokorejský „drsňák“ Kim Ki-duk nám představuje svůj zatím poslední (v pořadí již dvanáctý) film, jenž nese režisérův klasický výstřední rukopis, avšak mírně vybočuje z jeho zajetých kolejí…

Všechny scény se odehrávají na lodi kotvící na otevřeném moři, kde žije stařík s mladou dívkou. Asi před deseti lety ji „našel“ a od té doby se o ni stará. Vzplanul k ní láskou takovou, že na její sedmnácté narozeniny plánuje svatbu. Ona k němu s úctou vzhlíží a každý večer ji ukolébává jeho hra na luk.

Čas od času sem přijíždějí rybáři, které tato krásná dívka nenechává v klidu. Stařík si ji však ostražitě hlídá – a ona se ráda schovává pod jeho ochranná křídla. Jejich vztah ale silně nalomí mladý student, jenž sem jednou přijíždí rybařit. Zamiluje se do dívky na první pohled.

Staříkovi se to samozřejmě ani trochu nelíbí a chlapce z lodi vyhání – on se však vrací, neboť je odhodlán si dívku odvést a ukázat jí svět.. Celý příběh doprovází na první poslech velmi pěkná hudba, leč když se pořád stejný motiv opakuje dokola, začne vám solidně brnkat na nervy…

Bohužel jsou některé detaily natolik vykonstruované a celý příběh vůbec docela nezajímavě pojatý a zdlouhavý, že se divák začne nudit (ačkoli film trvá „pouze“ hodinu a půl). Závěrečná sekvence vás sice zvedne ze židle, ale znechucení z ní zřejmě vyhraje na plné čáře. Pokud jste viděli více Kim Ki-dukových filmů, musíte uznat, že Luk se mu vážně moc nevyvedl..

O filmu:

Hwal
Scénář a režie: Kim Ki-duk
V hlavních rolích: Min-jeong Seo, Si-jeok Seo, Gook-hwan Jeon
Jižní Korea / Japonsko, 2005, 90 min


Autor článku:
karabekian