Ve variaci na (ne)klasický (ne)manželský trojúhelník se nejnověji objevuje matka-důchodkyně s dcerou a muž, který se mezi nimi nemůže rozhodnout. A hlavní mužskou roli v tom hraje známý dívčí svůdce, zbrusu nový představitel Jamese Bonda!

May s manželem přijedou do Londýna navštívit rodiny svého syna a dcery. To však ještě nevědí, že starý pán dostane infarkt a domů se již nevratí. Ale co May? Jak se se smrtí svého muže bude schopna vyrovnat? Raději si ji nechají v Londýně, aby nebyla doma sama. Bude se u dcery Pauly starat o vnuka. Zpočátku vítaná pomoc matky se samozřejmě přejí. Není to však kvůli „běžným“ záležitostem…

Paula udržuje styky s Darrenem, což je řemeslník, kterého zaměstnává její bratr při stavbě zimní zahrady ve svém domě. Darren má sice ženu a dítě, ale jejich vztah je minulostí. Paula neví přesně, jak vážně to sní Darren myslí, a proto se snaží donutit matku, aby se Darrena zeptala. May se to ale vymkne z ruky. I přes značný věkový rozdíl zjistí ti dva, že si mají co říci a i přes velký věkový rozdíl se mezi nimi vytváří vztah. Zároveň ale Darren bojuje s Paulou: ta na dálku bojuje s matkou a přeje si, aby Darren žil s ní…

Během děje vycházejí na povrch nepěkná fakta ze života rodiny. V podstatě každý někomu něco vyčítá: dcera matce, že si jí nikdy nevšímala víc, než musela, syn dceři to, že mu vždycky záviděla atd. Fyzické a psychické násilí je také přítomno, ale ne zdaleka v takové míře jak by mohlo být v nějaké vyhrocenější variantě. Prostor pro výbuchy aktérů se najde, ale většina záležitostí se řeší sice s emocemi, ale bez křiku – „tichými rozhodnutími“.

Kontroverzní téma znamená pro film vždycky dobrou startovní pozici, protože zaujme už jen svým nápadem. Ve srovnání s tabu z jiných filmů posledních let (Tajnosti a lži, Rodinná oslava) však Matka výrazně pokulhává v celkovém náboji. Nechtěl bych, aby se všichni ve filmu za každou cenu pohádali a pomlátili, ale to, že je Matka z větší části „jen“ příběhem a ne vystupňovaným dramatem, je v tomto případě jednoznačně na škodu tématu.

O filmu:

Mother
Scénář: Hanif Kureishi
Režie: Roger Michell
V hlavních rolích: Anne Reid, Daniel Craig, Cathryn Bradshaw, Oliver F. Davies, Carlo Kureishi, Steven Mackintosh
Velká Británie 2003, 112 minut


Autor článku:
bart