Ve dnech 24. – 29. října 2006 proběhne v Jihlavě 10. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Jádro programu jubilejního ročníku opět tvoří dvě soutěžní sekce: výběr nejkvalitnějších středoevropských dokumentů uplynulého roku Mezi moři, a široká soutěžní přehlídka Česká radost, která dává prostor nejnovější české tvorbě.

Jedním z cílů programu festivalu je i seznamovat publikum s pohyby, tendencemi i překvapeními na světové dokumentární scéně: pravidelně mapuje filmy oceněné na jiných významných světových festivalech, ale představuje i filmy bez ocenění, které jsou však podstatné z hlediska uvažování nad podobami a hranicemi dokumentu. Průhledné bytosti jsou retrospektivní profily významných světových dokumentaristů (které chtějí být především objevující – tedy představují i tvůrce v našem kontextu málo známé či zcela neznámé).

Šest dnů na konci října dá v Jihlavě prostor cca 90ti celovečerním a 40ti krátkým dokumentům. Programová rada festivalu chce především objevovat – výjimečná díla, odvážné tvůrce, zásadní témata, přemýšlivou estetiku.

Komponovaný večer

S pracovním názvem Jiný festival připravuje MFDF Jihlava ve spolupráci s Českou televizí dvouhodinový komponovaný večer, který ČT odvysílá v neděli před festivalem. Součástí večera bude i autorský dokument o desetileté historii festivalu – podle originální koncepce ho připravuje režisér Filip Remunda (spoluautor Českého snu). Film se kromě fenoménu jihlavského festivalu zamýšlí nad současným českým dokumentem a organicky jej propojuje s prostředím, o němž dokumenty vypovídají a na něž se pak jako na diváky obracejí.

Program festivalu

http://www.dokument-festival.cz/program_datakal.php?sect_id=125

Autor článku:
karabekian