Clint Eastwood natočil poutavý příběh dívky, která chce být za každou cenu trénována úspěšným trenérem boxu a chce se stát boxerkou … a nakonec se jí to podaří. A Eastwoodovi také, soudě podle toho, že film získal čtyři Oskary.
Maggie pracuje jako servírka v jednom zapadlém městečku a sní o tom, že bude boxovat. Šetří si peníze na to, aby jednoho dne odešla do New Yorku. Odejít se jí podaří, ale horší už to má s tím, aby přesvědčila Frankieho, že trénovat ženskou má smysl. Ví, že Frankie je ten nejlepší trenér, který ji může dostat až nahoru. Frankieho nejlepší „koně“ totiž boxují o titul mistra světa.

Nakonec se Maggie podaří Frankieho svou urputností a vytrvalostí udolat. Frankie se pustí do tréninku. Maggie se strmě dostává nahoru a sklízí úspěchy (milion dolarů v názvu je dotace zápasu o titul mistryně světa). Ale cesta dolů může být ještě strmější. Maggie se ve druhé polovině filmu vydává do poněkud jiného boje…


Třetím hlavním hráčem ve filmu je vysloužilý jednooký boxer (Morgan Freeman), Frankieho pravá ruka. Ten stojí od počátku kdesi mezi Maggie a Frankiem: snaží se za Maggie přimluvit a ukazuje jí pár boxerských fint. Když se Maggie rozběhne do své kariéry, snaží se jí pomoci eliminovat některé Frankovy nedostatky. Také je zastáncem spravedlnosti ve Frankieho klubu.

Box se sice vine celým filmem, ale není tím nejdůležitějším, na co se soustřeďuje. Je používán jako jakási kulisa. Kamera sleduje Maggie v ringu jen u důležitých zápasů. U některých jasných zápasů se ani nezaobírá děním: jen sleduje Frankieho, jak přihlíží zápasu: Maggie odejde ze svého rohu, zasadí své soupeřce tři čtyři rány, diváci zabouří a Maggie se jako vítězka vrací po několika sekundách k Frankiemu.

A to jsou jedny z úsměvných momentů, které v tomto převážně smutném filmu rozhodně nechybějí. I druhou půlku osvětlují výroky typu „Fly there, drive back“.

Do zvláštní herecké škatulky se řadí Hillary Swank. Po předchozím filmu Kluci nepláčou, ve kterém se vydávala za kluka-drsňáka, se i teď nechová o moc víc žensky. A zvládá to skvěle. Myslím, že Oskar je toho jasným důkazem. Za vedlejší roli si Oskara odnesl i můj oblíbenec Morgan Freeman. Pozadu samozřejmě nezůstává ani Clint Eastwood, který sice za herectví oceněn nebyl, ale má za Million Dollar Baby dva Oskary: za nejlepší film a za režii.

Million Dollar Baby je laskavým příběhem o těžkém hledání cesty dvou lidí k sobě (a to vše bez sexu) a jednom velmi těžkém rozhodnutí.

O filmu:

Oficiální stránka filmu: Million Dollar Baby
Režie: Clint Eastwood
Scénář: Paul Haggis
V hlavních rolích: Hillary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman, Jay Baruchel, Bruce MacVittie, Riki Lindhome, Mike Colter
USA 2004, 133 minut


Autor článku:
bart