Tom Cruise se v roli skorosupermana Ethana Hunta vrací ve třetím pokračování série, aby zachraňoval, co se dá, a bojoval se šéfem Bratrstva králičí pracky… či jak se to vlastně jmenuje.

Ethan Hunt, příslušník sil IMF (Impossible Mission Force), se rozhodne pověsit zachranitelské řemeslo na hřebíček věnovat se pouze své přítelkyni Julii. Jenže zvyk je železná košile: co by čert nechtěl, hned krátce po zásnubách neodolává nabídce „bývalého zaměstnavatele“ vydat se do akce: do Berlína zachránit jednu ze svých žákyň, která během důležité mise upadla do zajetí.

Záchranná akce rozhodně nedá označit za výborně zvládnutou, dílčí úspěch však slaví, a tak úkol může pokračovat. Ze získaného spáleného harddisku se totiž podařilo vydolovat několik emailů, ze kterých se dozvídáme, že protivník, těžko vystopovatelný obchodník se zbraněmi Owen Davian, který má právě dorazit na schůzku do Vatikánu. A že tam má nabízet cosi, co sice netušíme, co je, jen víme, že za to nějaký kupec chce zaplatit 850 milionu dolarů, což je pěkný balík peněz. Ethan se spolu s tříčlenným týmem vydává do Vatikánu do akce, jejíž cílem je zajmout Daviana a dostat se k důležitým informacím vedoucím k nalezení králičí pracky.

MI3 není přehlídkou originalit (z penze už se vracel kdejaký policista/záchranář/atd.), je ale přehlídkou technologických novinek jako nových typů náloží, přípravků, možností převleků a já nevím čeho dalšího. Divák se mírně ztrácí v tom, co a jak funguje a jak k čemu došlo. Existuje vůbec bombička do mozku, jejíž detonační účinek se zruší zabitím postiženého člověka elektrickým proudem a pak masáží srdce, která způsobí jeho opětovné naskočení??? A to nemluvím vůbec o králičí pracce: co to sakra je? Budování kultu nového a trochu odlišného Jamese Bonda bude mít ještě další pokračování: zas tak málo peněz ještě nevydělává… Doufám, že nám aspoň v té čtyřce řeknou, o co jde s tou králičí prackou:-) To ale berte s nadsázkou: že nám neřeknou, co je ta pracka, nemá sebemensí vliv na děj.

V některých scénách je také kvůli rychlým prostřihům a „neklidné“ kameře poměrně těžké orientovat se: co se vlastně stalo, pochopíme leckdy až v závěru scény; jinak může jít pouze o směsici výbuchů, úderů a pohybů. Nereálné aktivity jako skákání z budovy na budovu a podobné kaskadérské kousky budící spíše úsměvy, telefonát zloduchovi za pět sekund limit pro zabití manželky, proměna ze ženy – milující manželky k ženě – chladnokrevné vražedkyni a nepřeberné množství zvratů v ději k akčním filmům podobného druhu prostě patří, a tak se nebudu rozepisovat o tom, že toho je na můj vkus přecejen poměrně hodně.

Vzhledem k tomu, o jakou podívanou se jedná, bych Mission: Impossible III zhodnotil přirovnáním, že je pro muže asi tím, čím je Hříšný tanec 2 pro ženy. Při sledování sice máte pocit, že jste sice viděli něco podobného a mnohem lepšího, ale pořád vás to ještě docela baví a jste v napětí, jak to dopadne (i když to víte :-)).

O filmu:

Oficiální stránka filmu: Mission: Impossible III
Režie: J.J. Abrams
Scénář: x Kurtzman, Roberto Orci, J.J. Abrams
V hlavních rolích: Tom Cruise, Philip Seymour Hoffman, Michelle Monaghan, Jonathan Rhys-Meyers, Billy Crudup, Laurence Fishburne, Ving Rhames, Maggie Q, Carla Gallo, Michael Berry Jr., Simon Pegg, Keri Russell
USA 2006, 125 minut


Autor článku:
bart