Za ty 3 roky, co se film Mluv s ní objevil na plátně, existuje na internetu určitě spousta recenzí. Osobně navíc nepatřím ke znalcům Almodóvarových filmů. Mluv s ní je zatím jeho jediným, který jsem viděla (zato už dvakrát). Právě proto se do této recenze pouštím trochu s obavou.

Hlavními hrdiny jsou dva muži – ošetřovatel Benigno (Javier Cámara) a novinář a spisovatel Marco (Darío Grandinetti). Oba spojuje podobný osud. Jejich milované ženy leží na nemocničním lůžku v kómatu a nikdo neví, zda se ještě někdy proberou. Zatímco Marcovi neštěstí toreadorku Lydii (Rosario Flores) nedávno vzalo, Benignovi tanečnici Alicii (Leonor Watling) před čtyřmi roky paradoxně přineslo. Z toho také pramení jejich odlišný přístup k této tragédii.

Benigno je poněkud sadistickým způsobem šťastný, že může alespoň takto být se svou láskou, u níž by za normálních okolností neměl moc šancí. Vzorně se o Alicii stará a chová se k ní, jako by žila a vnímala. Mluví s ní (nebo lépe řečeno k ní – tak zní i přesný název filmu ve Španělštině).

Marco je oproti tomu nastalou situací zaskočen, neví co dělat, není schopen nehybnou Lydii ani obejmout. Benigno Marca učí, jak o Lydii v jejím stavu pečovat a podporuje ho, aby našel způsob, jak ji mít stále rád. „Vztahy“ obou mužů však dopadnou špatně, v případě Benigna v podstatě tragicky. Jak však přísloví praví: „Kde něco končí, něco nového začíná“. Alespoň pro někoho …

Mluv s ní je citlivé vyprávění o lidských osudech s příznačným almodóvarovským rozuzlením. Uvažuji, jak by asi film vypadal, kdyby obsahoval daleko banálnější zápletku, kvůli které by se „vztahy“ hlavních čtyř hrdinů zamíchaly. Fascinoval by diváky film tak jako nyní? Osobně si myslím, že ano. Jeho kouzlo či přitažlivost totiž spočívá v něčem jiném.

V citlivých charakterech postav, v pomalu se odvíjejícím příběhu, který zpočátku nedává moc tušit, kam vlastně spěje. V krásné hudbě, která film doprovází. Pro mě osobně je pak nezapomenutelná postava Marca. Citlivého muže, který neobvykle často pláče. Zejména při vzpomínce na svou již před lety ztracenou lásku. Na druhou stranu se nedokáže vyrovnat se stavem své stávající lásky. Uvažuje naopak značně realisticky a nechápe Benignův přístup k Alicii.

Z toho, co jsem se o Almodóvarovi zatím dočetla, soudím, že Mluv s ní je poměrně lehčí sousto pro začínajícího diváka jeho filmů. Ačkoli je hlavní zápletka poměrně „nevinná“, její rozuzlení je již poněkud šokující či provokativní. Pro mě však Mluv s ní představuje film o řadě silných emocí – o lásce, přátelství, obětavosti, ale i zradě či strachu.

O filmu:

Rok: 2002
Oficiální stránka filmu: Mluv s ní
Scénář a režie: Pedro Almodóvar
Hudba: Alberto Iglesias

V hlavních rolích: Javier Cámara, Darío Grandinetti, Leonor Watling, Rosario Flores
Délka: 112 minut


Autor článku:
filmon