Po velmi úspěšném Nightmare Before Christmas (1993) přichází Tim Burton s dalším podobným animovaným filmem, který spolehlivě strčí do kapsy velkou část letošní hrané filmové produkce.

Hlavní postavou je nesmělý, zmatený a uzavřený mladík Viktor (mluví Johny Depp), který se má oženit s Viktorií. Ale díky svým povahovým vlastnostem je při svatebním obřadu tak nervózní, že je oddávající prostě není schopen oddat a obřad ukončí s tím, ať přijdou, až se Viktor naučí správně říci manželský slib.

Jak tak bloumá v noci po lese a snaží se ho naučit, z ničeho nic se mu to povede v momentě, kdy zkouší prsten nasadit na větev čnějící ze země. Jaké je ale jeho překvapení, když zjistí, že nejde o větev, ale o ruku zavražděné dívky, se kterou se tímto omylem právě oženil a ocitá se v říši mrtvých. Marné je jeho vysvětlování, že ještě žije a že sem nepatří a že je to všechno omyl.

Temná morbidní atmosféra je kombinována se svérázným cinickým humorem a vytváří tak zcela jedinečný požitek z filmu. Svět kostlivců prolezlých červy, chrastících kostmi a hnijících zároveň, kteří se snaží vypadat strašidelně je na druhou stranu kombinován vtipnými až roztomilými maličkostmi, jako je třeba úžasný pejsek-kostlivec, kterého Viktor dostane jako svatební dar od své mrtvé nevěsty Emily nebo Emiliny krásné vypadávající oči spolu s červíkem, který v nich žije.

Mohlo by se zdát, že jde o hororovou komedii, přesto však je za tím vším temnem především láska a romantika. Viktor, který je zamilovaný do Viktorie poznává, že mrtvá Emily je také velmi hodná a milá. V podstatě jí má také rád, ale marně se jí snaží vysvětlit, že prostě nemůže žít s mrtvolou.

Spolu s novým Wallacem a Gromitem je to letos již druhý animák, který nejde cestou, dnes rozšířené, počítačové animace, ale spoléhá se na osvědčené konzervativní techniky. Mrtvá nevěsta Tima Burtona je celá vytvořena jako loutkový film. Tim Burton však pracuje jak o život, takže je to letos, spolu s Karlíkem a jeho továrnou na čokoládu již druhý film z jeho dílny.

O filmu:

Mrtvá nevěsta Tima Burtona
Velká Británie, 2005, 78 min
Oficiání web: Corpse Bride
Režie: Mike Johnson, Tim Burton
Hlasy animovaných postav: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Emily Watson, Albert Finney, Richard E. Grant, Christopher Lee, Joanna Lumley


Autor článku:
mcl