Zajímavě poskládaný psychologický film, v němž dominují dialogy, vás určitě vydrží bavit po celou svoji délku.

Alice a Dan se seznámí za běžného dne na ulici. Zadívají se na sebe a pak… Alice vstoupí do vozovky na červenou a srazí ji auto. Dan se ji ujme, odveze ji do nemocnice (je to v podstatě jen odřené koleno) a velmi rychle se s ní seznámí. Je z toho láska stvořená jako pro román.

Střih. Dan je coby autor knihy o Alici populární. Právě absolvuje fotografování s Annou, půvabnou fotografkou (Julia Roberts). Nevím, jak to ten chlap dělá, ale zase má úspěch. Alice se ale zbavit nechce.

Střih. Dan si krátí čas na internetu diskusí a vydává se za ženu se jménem Anna. Seznámí se s dermatologem Larrym, kterého pošle do Akvária. Ale ouha: Larry zde potká fotografku Annu a i přes úvodní poněkud trapnou diskusi v sobě naleznou zalíbení.

Tak vznikají základní milostná pouta ve filmu a komplikovaná milostná rošáda může vypuknout.

Vyjma těchto čtyř herců se ve filmu jiné postavy nevyskytují a přesvědčiví Julie Roberts, Natalie Portman, Jude Law a Clive Owen jsou proto na plátně každý zhruba polovinu délky filmu a mají proto šanci vyniknout naplno. Natalii Portman a Clive Owenovi to také vyneslo nominace na Oskara. Na dotek je původně úspěšnou divadelní hrou; ani v kině od tohoto kusu nedostanete o nic víc, ale ani o nic míň.

Zásadní věci se ve filmu nestanou, ale dějí se zásadně těsně před tím, než scéna začala. A divák se o nich dozvídá pouze v dialozích. Aby se divák nemohl příliš rychle orientovat, mezi scénami obvykle uplyne nějaká delší doba – rok nebo aspoň několik měsíců – a stane se nějaká zásadní věc: Anna opustí Dana, Dan se za Aličinými zády tajně schází s Annou atd. Díky těmto střihům a díky tomu, že nevíme přesně, co se v mezidobí dělo, se působivě demonstruje, jak vratká je láska. Ti, co se v jeden okamžik milují, se mohou o chvíli později rozejít. Když se dva dají po dlouhé vroucí lásce dohromady, neznamená to, že navždy.

Na závěr jedno upozornění pro všechny, kteří jsou jako já citliví na příliš velkou hustotu sprostých slov ve filmu. Tento film patří do kategorie filmů, které se sprosťárnami sice hemží, ale kde jsou sprostá slova spíše v adresném významu, tzn. že nejsou používány bezúčelně a mají svůj smysl v dialozích (překvapilo mě, že Julia Roberts je sprostá jako dlaždička :-))). Alespoň děkuji na překlad jednoho jistého anglického slovíčka pomocí několika různých mírnějších českých slovíček.

O filmu:

Oficiální stránka filmu: Closer
Režie: Mike Nichols
Scénář: Patrick Marber
V hlavních rolích: Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Law, Clive Owen
USA 2004, 104 minut


Autor článku:
bart