Letošní rok je velmi zvláštní. Češi začali točit filmy o sportu bez sportu. Na jaře jsme tu měli hokejovo-nehokejové Mistry, teď přichází do kin nefotbalový film o fotbale. Nebo fotbalový film ne o fotbale?

A toho fotbalu ve filmu opravdu nenajdete. Pravda, jednou – když se vydáme do ochozů a pár hráčů se mihne v záběru. Zápletka filmu se točí kolem toho, co se stane, když parta pěti opravdu tvrdých fanoušků Sparty (Bejčák, Potapěč, Tyčka, Pejsek, Vočko) pozve na návštěvu Prahy kolegy z ultra tvrdého jádra z Anglie. Ti potom dorazí na Masarykovo nádraží a rozjedou společně maratón pařeb a anglicko-neanglických dialogů. Ve vedlejší dějové linii se snaží Bejčák sbalit hezkou kamarádku své sestry.

V hlavních rolích se představí samí neznámí herci kromě Oldřicha Kaisera; za povšimnutí stojí hlavně výkon Davida Novotného (Bejčáka). V epizodních rolích ale hrají taky jako o život Jiří Lábus a Jana Hlaváčová. Připadá mi ale, že v některých scénách nechali autoři Lábusovi s Kaiserem volné pole působnosti, aby se tito dva dosytosti vyblbli. Při vši cti k jejich humoru, který mám rád právě pro jejich umění improvizovat, nevím, jestli to tentokrát bylo úplně ku prospěchu věci.

Několik vtipů (hlavně v podobě hlášek) je opravdu vydařených, přesto se však nemůžu ubránit pocitu, že k tomu, aby se jednalo o nabitou komedii, chybí snímku pár dalších legračních momentů a vtipnější závěrečná pointa. Aby se film stal sociální sondou do života mladých fotbalových fanoušků, k tomu taky nemá všechny propriety. Pozitivní ale na filmu rozhodně je to, že fanoušky nehodnotí a neříká, že to, co dělají, je špatné. Říká, že takoví prostě jsou a vy, vy si to přeberte, jak chcete.

Přes veškeré výhrady ale musím říct, že Non plus ultras nepovažuju vůbec za propadák, ale doporučuju ho především fotbalovým fanouškům. Kvůli tomu fotbalu-nefotbalu.

O filmu:

Režie: Jakub Sluka
Scénář: Jiří Popel
V hlavních rolích: Michal Novotný, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, David Novotný, Vladimír Dlouhý, Matěj Hádek, Jana Hlaváčová, Ruth Horáčková, Karolína Kaiserová, Naďa Konvalinková, Richard Krajčo, Karel Zima

Česko 2004, 87 minut


Autor článku:
bart