Jste nezaměstnaný? Jste nespokojený s Vaší současnou prací? Nějaké peníze na přilepšenou by se Vám také hodily? Tak neváhejte! Není nic jednoduššího, než nakupovat a prodávat zbraně. Třeba prodávat melouny je daleko složitější a riskantnější. Melouny se Vám mohou zkazit. Ale zbraně? Naprostá tutovka a pohodička…

Tak třeba – pašujete zbraně lodí a právě se plavíte po moři. V tom vám zavolají vaši informátoři a sdělí vám, že vás sleduje policie. Tedy, že policie pátrá po lodi stejného jména, jako má ta vaše. Jak se v takové situaci zachová protřelý a duchapřítomný pašerák zbraní? Během plavby přemaluje jméno lodě. Lodník dělá poslední tahy štětcem a k lodi již připlouvá policejní člun. Velitel policejní posádky se podívá na jméno vaší lodě, omluví se vám, že obtěžuje a pokračuje dál – křižovat oceán a hledat ty pravé pašeráky. A nebo … Jste pašerák zbraní světového formátu. Vaše žena tuší, že obchody, které děláte nejsou zcela legální. Jak se zachová? Až jednou zase odjedete na služební cestu, vezme vaše asi pětileté dítě, nasedne s ním do najatého automobilu s řidičem, a sleduje vás. Vy to nevíte (nebo předstíráte, že to nevíte, protože ji milujete) a dovedete ji tak k vaší nejtajnější skrýši. Ke skrýši, kde máte všechny usvědčující a zničující materiály. Odjedete. Ona téměř okamžitě přijde na tajný kód v zámku a odhalí celé vaše tajemství. Nezapomeňme, že stále drží za ruku své dítě. Tak nevím – auto s řidičem si obstarat dokáže, ale pani na hlídání asi ne.

Někteří literární teoretici říkají, že umění v nás má vyvolávat emoce. Že umělecké dílo, které v nás nezanechá žádný dojem, žádný pocit (ať negativní nebo pozitivní) je zbytečné a kdyby neexistovalo o nic bychom nepřišli.

Až do shlédnutí filmu Obchodník se smrtí jsem s tímto názorem vcelku souhlasila. Dnes jsem na rozpacích, nevím, něco mi tu nehraje …
Snímek Obchodník se smrtí ve mně vyvolal velké emoce. Byl to zážitek, na který zřejmě hned tak nezapomenu a ještě dlouho po shlédnutí tohoto filmu jsem o něm přemýšlela. Ale přesto… Mám velmi neodbytný pocit, že bych se bez takového zážitku klidně obešla, že kdyby tento film nikdy nevznikl, světová kinematografie by nebyla o nic ochuzena, že kdybych čas věnovaný sledování tohoto díla strávila někde v hypermarketu (a jimi hodně opovrhuji), byl by to smysluplněji využitý čas.

Možná, že by autoři filmu přeci jen zasloužili trochu obdivu. Zpracovat téma nelegálního obchodu se zbraněmi (a jen tak bokem i s drogami) způsobem tak povrchním, nezajímavým a nudným, je svým způsobem jistý druh „umění“. Natočit film o obchodování se zbraněmi tak, že se divákovi při jeho sledování tají dech a mrazí v zádech – to přece diváky dávno nezajímá! A hlavně … – americký divák by to nemusel pochopit.

Chvíli jsem přemýšlela, zda se nejedná o parodii, zda se nám tvůrci nesnaží ukázat, jak jsou války, zbrojení, obchod se zbraněmi, zabíjení nesmyslné. Ne, bohužel o parodii se nejedná. A i kdyby – ani ta by nebyla povedená.

Pokud máte tolik volného času, že nevíte co sním, pokud máte přebytečných sto korun (a více), pokud se chcete trochu ohřát, tak … Tak raději běžte do toho hypermarketu. Máte-li nepřítele na život a na smrt, doporučte mu film Obchodník se smrtí. Ale připravte se, že se vám za to jednou krutě pomstí.

O filmu:

Rok: 2005
Oficiální stránka filmu: Lord of War
Scénář a režie: Andrew Niccol
V hlavních rolích: Nicolas Cage, Ethan Hawke, Jared Leto, Bridget Moynahan
Délka: 122 minut


Autor článku:
glum