Znáte Keysera Sozeho? Neznáte? Tak to pozor, mohli byste totiž dopadnout tak jako partička lidí ve filmu Obvyklí podezřelí. Doporučuji se s ním seznámit. Podle americké akademie jde o film s nejlepším scénářem a nejlepším hercem roku 1995 a podle hlasování návštěvníků filmové databáze imdb.com jde o jeden z dvaceti vůbec nejlépe hodnocených filmů.

Toho dne se na policejní stanici setká pět zločinců – známých firem – čili obvyklých podezřelých, to znamená těch, kteří se obvykle předvolávají na polici, když se něco semele. Mají v tom totiž pravděpodobně prsty. Ne ale teď. Proč by nicméně v něčem prsty mít nemohli? Muž jménem Kobayashi, zastupující tajemného Keysera Sozeho, jednoho z nejobávanějších gangsterů, jim dává nabídku pro něj pracovat. Tedy nabídku – on je to z větší části rozkaz. Aspoň že odměna má být sladká: když zlikvidují loď s drogami, které vlastní skupinky Sozeho konkurentů, můžou si mezi sebe rozdělit 91 milionů dolarů. No tak odolali byste?

Ve filmu nehrají žádné superhvězdy, přesto je tento film po boku Vykoupení z věznice Shawshank jedním z originálních a přitom nedoceněných snímků 90.let (a nejen těch). Jedna hvězda, avšak spíše pozdější, se přesto na plátně objevuje. Je jím Kevin Spacey; za svůj výkon si vysloužil Oskara za nejlepší. Má důležitou roli Rogera Verbala Kinta, jediného (?) přeživšího z pětice, který musí vypovídat na policejní stanici, ale na druhou stranu jde o nenápadného člena týmu. Druhou důležitou postavou je Dean Keaton, schopný vůdce téhle bandičky.

Vtip snímku je v tom, že Keyser Soze v něm vůbec nevystupuje. Vždy jedná jen prostřednictvím někoho, a ten ho ještě vůbec neviděl. Takový je to machr. Ale pozor, to nemyslím v legraci. Scénář je skutečně výborně propracovaný, od samotného začátku, kdy se děj jen pomalu rozbíhá, až po strhující závěr. A na konci se střípky mozaiky se nakonec dají dohromady a zapadnou do sebe naprosto nečekaně a brilantně… Hlavní děj se posunuje kupředu pomocí rozhovoru policejního vyšetřovatele, který Kinta vyslýchá. Kintovým vyprávěním se postupně dostaneme až k samotné akci na lodi.

Díky tomu, co se stane v posledních minutách a co dá filmu totálně jiný rozměr, se také změní vaše vnímání filmu: z průměrného, možná lehce nadprůměrného, je najednou něco, co byste chtěli okamžitě vidět ještě jednou, abyste si všimli všech těch nyancí, které naznačují možné rozuzlení. Pochybuju, že těsně před závěrečnými titulky tento svůj názor nepřehodnotíte i vy…

O filmu:

Scénář: Christopher McQuarrie
Režie: Bryan Singer
V hlavních rolích: Gabriel Byrne, Kevin Spacey, Stephen Baldwin, Benicio Del Toro, Kevin Pollak, Chazz Palminteri, Pete Postlethwaite
USA/Německo 1995, 106 minut


Autor článku:
bart