Je to malé, zelené a vždycky to chtělo být požárníkem. Taky se jím to stalo, ale nebylo to moc úspěšné. Co je to? Správně, dráček Soptík :-). Jack Morrison je jeho pravým opakem. Jednak je to hasič, protože požáry hasí a nezakládá je, a jednak je dost úspěšný.

Ačkoli leckoho může k filmu přitáhnout Travoltovo jméno, tak ten ztvárňuje „jen“ Jackova šéfa, svérázného ale rovného kapitána jednoho hasičského sboru. Hlavním hrdinou je totiž přímo Jack v podání Joaquina Phoenixe, který zachraňuje lidi na počkání, ačkoli sám je často v ohrožení života. Jeho manželka tím rozhodně není danšená a jen s hrůzou sleduje TV zpravodajství s jejím mužem visícím kdesi z věžáku při záchraně dalšího človíčka. Až se jednou „ucho utrhne“. A tak zatímco probíhají záchranné práce s cílem vyprostit Jacka z bortící se, hořící budovy, Jack prožívá svou „jednu vteřinu, v níž se ti před očima promítne celý tvůj dosavadní život“.

Kromě toho jak se ze zelenáče stává zkušený „odvážný požárník“, divák sleduje, jak to vlastně u hasičů chodí. V jednu chvíli se povalují na kavalci a za chvíli už si oblékají azbestový oblek a vyřáží do akce. Stejně tak film dává na odiv, jaká jsou hasiči parta, v níž se musí spoléhat jeden na druhého, a jak těžce nesou, když se některý z nich z akce již nevrátí.

Pro vytvoření toho správného on-line zážitku jsou místy použity záběry „jako to vidí přímo hasič“, takže čekáte, kdy vám začne doutnat oděv. Jinak akční podívaná to zrovna není. Je tam sice pár efektních záběrů hořících objektů, ale srdce se vám z nich rozhodně nerozbuší. Okrsek 49 je zkrátka klasický americký film, který si předsevzal vzdát hold jednomu řemeslu, a činí tak svědomitě až do posledního záběru.

Na závěr si opět neodpustím jazykové okénko. Nechápu, jak překladatelé přišli k výrazu okrsek. V podstatě mi není ani moc jasné, jak na druhou stranu tvůrci přišli zrovna k názvu „žebřík 49“. Všimla jsem si, že tahle číslice se objevuje na helmách nebo na autě… Navíc u řady hasičů se objevuje i číslo 33, tak fakt nevím :-).

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální stránka filmu: Ladder 49
Režie: Jay Russell
Kamera: James L. Carter
Scénář: Lewis Colick
V hlavních rolích: Joaquin Phoenix, John Travolta, Jacinda Barrett, Robert Patrick, Morris Chrstnut, Billy Burke, Balthazar Getty
Délka: 118 minut


Autor článku:
filmon