Tajemné městečko, záhadné vraždy, ponurá atmosféra, bezhlavý rytíř a to vše okořeněno trochou hororu, humoru i romantiky – takto by se dala charakterizovat Ospalá díra (Sleepy Hollow). Je to malé zapadlé městečko v horách, které žije svým vlastním životem a kde byste stěží našli někoho, kdo není s ostatními obyvateli nějak příbuzný. Přesto zde máte možnost prožít příběh, na který jen tak nezapomenete.

Ospalá díra je ze svého klidu vyrušena serií vražd, které má údajně na svědomí bezhlavý jezdec (Christopher Walken). Všechny jeho oběti byly nalezeny s uťatou hlavou, která ovšem na místě vraždy nikdy nezůstala.

Konstabl Craine (Johnny Depp) je zásadní odpůrce středověkých výslechů s mučením, který se snaží prosadit moderní vědecké metody vyšetřování. Soudce však pro jeho přístup nemá pochopení a místo toho mu dá šanci předvést, co se svými metodami dokáže, v Ospalé díře.

Na rozdíl od místních obyvatel je konstabl Craine přesvědčen, že se za celou záhadou skrývá obyčejný člověk z masa a kostí. Pochybovat o tom začne až v momentě, kdy má možnost se z bezhlavým jezdcem osobně setkat. Přestože se bezhlavý jezdec zdá být realitou, konstabl stále věří, že se za celou záležitostí skrývá něco jiného, než pouhá pohádková bytost. Začíná tak rozplétat složitou hru, do které je zapleteno i několik výše postavených lidí z Ospalé díry.

To je také důvod, proč mu většina obyvatel při vyšetřování příliš nevychází vstříc a raději riskují setnutí hlavy od bezhlavého jezdce, než prozrazení svých nekalých machinací. Pomoc nalezne pouze u Katriny (Christina Ricci), do které se brzy zamiluje (ano je zde i romantika) a která je dcerou nejvlivnějšího měštana v Ospalé díře Baltuse Van Tassela (Michael Gambon). Druhým pomocníkem je mladý Masbath (Marc Pickering), který díky bezhlavému jezdci přišel o rodinu.

Ospalá díra není ani tak horor, jako spíš detektivní pohádka pro dospělé. Má výbornou ponurou atmosféru, která je podtržena tím, že se vše odehrává v noci, za soumraku či za úsvitu. Zápletka myslím stojí za to a nekulhá ani v jedné části filmu. Z počátku vás zaujme svojí tajuplností a napětím z neznámého, později zajímavým detektivním příběhem a na závěr rozuzlením, ve kterém tomu celému konečně přijdete na kloub aniž byste byli z výsledku zklamáni. Budete příjemně překvapeni i hereckými výkony, scenickou hudbou a provedením exterierových scén. Zajímavý je i film o filmu, který je zaměřen především na realizaci bezhlavého jezdce na koni.

O filmu:

Německo / USA, 1999, 105 min
Režie: Tim Burton
V hlavních rolích: Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon, Casper Van Dien, Jeffrey Jones, Christopher Lee, Richard Griffiths, Michael Gough, Lisa Marie, Steven Waddington, Christopher Walken, Martin Landau


Autor článku:
mcl