Na motivy knihy Annie Proulx natočil režisér filmů Čokoláda nebo Pravidla moštárny i poetické drama odehrávající se převážně v divoké krajině mezi drsnými obyvateli Newfoundlandu.

Quoyle (Kevin Spacey) má díky svému despotickému otci sklony ke komplexu méněcennosti a chybí mu laskavé zacházení, které by od svého rodiče očekával a potřeboval. Proto se bezhlavě zamiluje do první ženy, kterou potká. K jeho neštěstí jde o ženu značně povětrnou (Cate Blanchett), která s ním k její nelibosti přijde do jiného stavu. Jediné, co mu v netypickém, velmi volném manželství přináší radost, je dcerka Bunny. Ta je také jedinou rodinou a útěchou, která mu zůstane po náhlé smrti rodičů i manželky.

Tedy až do doby, kdy u jeho dveří zazvoní svérázná nevlastní sestra jeho otce, se kterou se Quoyle s dcerou vydává do míst, z nichž pochází jejich společní předkové, na Newfoundland. Zde Quoyle postupně zpět získává životní rovnováhu a z uťáplého človíčka se stává muž. Získává zajímavou práci reportéra místních, do té doby ne moc uznávaných novin, získává uznání mezi obyvateli ostrova, sebevědomí a nachází i opravdové přátelství a později i lásku Wavey v podání sympatické Julianne Moore.

Film jako celek působí dojemně, poeticky, ale abyste si ho opravdu vychutnali musíte „přežít“ jeho poměrně nezáživný začátek a dočkat se tak momentu, kdy vás film začne opravdu zajímat. Těžko říct, kdy tento okamžik nastane. Zřejmě příjezdem skupinky na Newfoundland, kdy postupně začíná být jasné, že nikdo z ostrovanů není úplně normální, že každý má nějaké své tajemství a že mezi obyvateli panují zvláštní vztahy, které se postupně nejen před Quoylem, ale i před divákem odhalují. Vše dokresluje divoká ostrovní příroda i tajemný dům, který má samozřejmě také své tajemství a symboliku.

Těm, kteří se rozhodnou si film půjčit na DVD doporučuji porovnat český dabing s originálním hlasem Kevina Spaceyho. V českém podání totiž jeho postava působí ještě nesměleji a nerozhodněji než v originále, v němž Spacey přeci jen disponuje trochu mužnějším hlasem.

O filmu:

Rok: 2001
Režie: Lasse Hallström
Scénář: Robert Nelson Jacobs
Kamera: Oliver Stapleton
Hudba: Christopher Young
V hlavních rolích: Kevin Spacey, Julianne Moore, Judi Dench, Cate Blanchett

Délka: 111 min.


Autor článku:
filmon