Velmi povedený psychologický sci-fi thriller, který neotřelým způsobem čerpá ze stále populárního tématu cestování v čase, jež je zde dáváno do souvislosti s teorií chaosu nebo-li efektem motýlých křídel – odtud původní název filmu Butterfly Effect.

Mladý fyzik Evan Treborn (Ashton Kutcher) trpí v dětství výpadky paměti, kdy si vůbec nepamatuje některé události ve svém životě. Od svého lékaře dostane doporučení, aby si psal deníky, do kterých má zaznamenávat veškeré události během dne a které mu s vybavováním paměti pomohou.

Když vyroste, dostane se na univerzitu a výpadky paměti se mu už objevují jen velmi zřídka, z hrůzou objevuje zvláštní vlastnost svých deníků. Když si pročítá některé pasáže z dětství a pořádně se na ně soustředí, je schopen se do minulosti na krátký čas vrátit a některou událost zahrát jinak. Tím jsou vysvětleny jeho výpadky paměti – během výpadku řídí jeho tělo i mysl jeho já z budoucnosti. Není to sice úplně domyšlené, pokud se v tom budete rýpat, nutně narazíte na nelogičnosti, ale tak je to ostatně u každého cestování časem.

Teď ale nastává ten efekt motýlých křídel, který říká, že sebemenší změna v minulosti významě ovlivní budoucnost. Když se Evan ze svých výletů vrací zpět, vrací se vždy do trochu jiného světa. Potkává jiné lidi nebo ty samé, ale v jiných životních rolích, případně je sám najednou v jiné životní roli. Hra na boha ale pokračuje a Evan se stále vrací do různých částí své minulosti, aby napravoval věci, které se udály jinak, než by si představoval. Zjišťuje při tom, že není problém v minulosti cokoliv opravit, ale je problém to udělat tak, aby tím příliš neovlivnil současnost.

Závěr je pak hodně strhující a emotivní a pokud si film vychutnáte jako já, budete o něm přemýšlet ještě několik dní. Vynikající je i hudba, která opět graduje v závěru. První část filmu je naopak trochu rozvláčná, ale pro vás, jako diváka, celkem důležitá, protože se do ní budete neustále vracet v čase.

Hlavní roli zde ztvárnil Ashton Kutcher, kterého znáte spíše z laciných komedií či parodií (Hele vole kde mám káru apod.). V tomto filmu Ashton jasně dokázal, že je schopen úspěšně hrát nejen ztřeštěného teenagera, ale i vážnou roli. Doufejme, že v tomto trendu bude pokračovat.

Přestože se jedná o letošní (2004) premieru, nedostal se Osudový dotek vůbec do našich kin, takže nezbývá než vzít za vděk DVDčkem. Je to docela nepochopitelné, protože se tento postup obvykle uplatňuje u filmů, kde se předem nečeká větší úspěch. Pokud to takto bylo bráno, distributoři se tentokrát hodně spletli.

O filmu:

USA, 2004, 113 min
Oficiání web: Butterfly Effect Movie
Režie: Eric Bress, J. Mackye Gruber
V hlavníh rolích: Ashton Kutcher, Amy Smart, Eric Stoltz, Elden Henson, William Lee Scott, Ethan Suplee, Callum Keith Rennie


Autor článku:
mcl