Otevřené moře je snímek natočený na motivy skutečné události. Přesto, že se v něm vyskytuje minimum herců a celý příběh se odehraje v podstatě v rozmezí jednoho dne, jeho natáčení trvalo témě dva roky. Důvodem bylo zranění jednoho ze dvou hlavních hrdinů Daniela Travise, které mu znemožnilo natáčet fyzicky náročné scény.

90 % filmu se totiž, jak název napovídá, odehrává na moři nebo lépe řečeno přímo v moři. Navíc za asistence početného hejna žraloků. Takové natáčení bylo pro herce samozřejmě fyzicky hodně náročné.

Susan (Blanchard Ryan) a Daniel (Daniel Travis) se vypraví na zřejmě dlouho odkládanou dovolenou, v rámci níž se rozhodnou zúčastnit se potápěčského výletu. Díky nešťastné náhodě a neschopnosti instruktora jsou však svou lodí zapomenuti uprostřed širého oceánu.

Mladé dvojici začne jít o život, zejména kvůli již zmíněným žralokům. Zpočátku zachovávají až neuvěřitelný klid, vzájemně se podporují a uklidňují. Žádné hysterické scény, které by divák v takové situaci očekával a dost možná být sám aktérem, tak by jim i propadl. Po několika hodinách bezmocného unášení proudem a napadení medúzou a žraloky však oba ztrácejí chladnou hlavu, začnou si vyčítat vše možné, aby se však později opět vrátili k vzájemné podpoře.

Otevřené moře ač trvá jen něco přes hodinu, většinou si vystačí se dvěma herci a mořem, je opravdu silným dramatem, které mi svým způsobem připomnělo Pád do ticha, který je také o silné vůli a boji proti přírodě. Pro Daniela Travise představuje Otevřené moře první celovečerní film, pro roli Susan tvůrci sháněli kromě jiného i herečku, která se nebude bát nahoty. Taková scéna je ovšem ve snímku jen jediná a upřímně řečeno jsem její význam nerozluštila.

Snímek byl účelově natočen digitální kamerou a spolu s relativně sporadickou doprovodnou hudbou tak výsledek na diváka působí hodně věrohodně. Máte pocit, že jste sami uprostřed hluboké vody, v níž se může skrývat ledacos. Slyšíte jen nekonečné šplouchání vody. Původní odvaha a naděje v brzkou záchranu se mění v zoufalství. „Po mnoha hodinách“ pak zčista jasna přichází možná nečekaný závěr.

O filmu:

Rok: 2003
Scénář: Chris Kentis
Režie: Chris Kentis
Kamera: Chris Kentis, Laura Lau
V hlavních rolích: Blanchard Ryan, Daniel Travis, Saul Stein, Estelle Lau, Michael E. Williamson
Délka: 79 minut


Autor článku:
filmon