Snímek inspirovaný skutečnými osudy žen, jež byly proti své vůli zadržovány v domech řádu milosrdných sester Marie Magdalské v Irsku v polovině 60. let minulého století.

Hlavní rámec filmu tvoří osudy tří mladých dívek – Margarety (Anne-Marie Duff), která byla znásilněna svým bratrancem, Bernadetty (Nora-Jane Noone) ze sirotčince, pobuřující okolí svou vyzývavou krásou a Rose (Dorothy Duff), jež byla svými rodiči donucena vzdát se svého právě narozeného nemanželského dítěte.

Tyto „padlé duše“ jsou nuceny pobývat v ústavu sv. Magdaleny, aby zde díky síle modliteb, čistotě a tvrdé práci v prádelně setřely skvrny hříchů, které spáchaly, aby se zde vykoupily a z boží vůle zachránily před věčným zatracením..

Kromě tvrdé práce je však čekají i tělesné tresty, ponižování, psychické týrání a v neposlední řadě i pohlavní zneužívání. Mluvení a navazování jakýchkoliv přátelských vztahů je zakázáno a jejich porušení tvrdě trestáno. Marné jsou pokusy o útěk, dokonce i o sebevraždu. V lepším případě si pro některou po letech přijde rodina, v tom horším skončí v psychiatrické léčebně…

Tento film rozhodně není pro slabé povahy, neboť svou chladnou syrovostí uvede do deprese i ty nejotrlejší. Divák kromě lítosti k těmto ženám (podle odhadů bylo takto zadržovaných přes 30 tisíc z celého Irska!) bude i nadmíru znechucen postojem církve. (Hodný pan farář, jenž si ho nechá vykouřit a pak jde sloužit mši..) A co víc – mráz mi běhá po zádech nad představou, že tomu ještě není ani 10 let, co byla zrušena poslední prádelna..

O filmu:

The Magdalene Sisters
Scénář a režie: Peter Mullan
V hlavních rolích: Anne-Marie Duff, Nora-Jane Noone, Dorothy Duff, Eillen Walsh, Geraldine McEwan
VB/Irsko 2002, 119 minut


Autor článku:
karabekian