Třetí díl Pána prstenů o návratu krále do země Gondor je tady a trilogie o společenstvu, jehož cílem je zničit Prsten moci a tím porazit temného pána Saurona, utlačovatele svobodných národů Středozemě, je završena.

Stejně jako předchozí dva díly i Návrat Krále začíná retrospektivou, ve které je nám objasněn původ Gluma. Jeho přeměna z hobita Sméagola na úlisné stvoření, nenávratně pohlcené Prstenem moci, je jedním z úžasných počítačových triků ve filmu. Pak děj plynule naváže na Dvě věže. Frodo, doprovázený Samem, pokračuje ve své cestě do země Mordor, aby zničil Prsten tam, kde byl stvořen. Jejich zrádný průvodce Glum je tentokrát vykreslen snad ještě lépe. Větší prostor je ponechán postavě Sama, který v závěru sehraje důležitou roli.

Nejdůležitější a nejdelší pasáží filmu je bezpochyby bitva o gondorské město Minas Tirith. Při scéně, kdy Minas Tirith, obléhané armádou Mordoru, volá o pomoc, se doslova tají dech. Signalizační majáky se zapalují jeden po druhém a zpráva, která letí z kopce na kopec, během chvilky dorazí do Rohanu. Samotná bitva se výborně stupňuje. Na obou stanách postupně přibývají další a silnější posily. Armádu skřetů valící se na Minas Tirith doprovází zlobři s obřími katapulty a ze vzduchu je podporují nazgůlové. Minas Tirith se musí bránit několikanásobné přesile než dorazí pomoc z Rohanu, která i tak není dostačující.

Závěr filmu je pak jeden velký útok na emoce diváka. Ti, co si mysleli, že už se nikdy neuvidí, se shledávají, aby se vzápětí museli navždy rozloučit. Po třech hodinách napínavého děje je však divák již natolik unaven, že je závěr až zbytečně protažený a přes jeho délku v něm nezbylo místo pro vyhnání Sarumana z Kraje. Konec Sarumana bude objasněn až v nezkrácené DVD verzi.

Návrat krále překonal moje očekávání a nenacházím slov, jak bych své nadšení vyjádřil. Pokud bych však měl srovnat všechny tři díly, nejlépe bych hodnotil druhý – Dvě věže.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Lord Of The Rings
Režie: Peter Jackson
Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
V hlavních rolích: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Sean Astin, Orlando Bloom, John Rhys-Davies, Christopher Lee, Liv Tyler, Cate Blanchett, Miranda Otto
Délka: 201 min


Autor článku:
mcl