Od Pánské jízdy rozhodně nečekejte klasický „český oduševnělý“ film, čekejte prostě jen legraci. Legraci, která trvá pouhých 75 minut a řadí se tak k poměrně „dlouhým“ situačním komediím.

Pánská jízda opravdu staví hlavně na humorných situacích. Někdy se zdá, že jde spíš o sérii po sobě jdoucích humorných scének, jejichž hlavním aktérem je především strýc Artur v podání Ondřeje Vetchého. „Byli jsme ženatý, nejsme blbý, máme zkušenosti.“ S tímto krédem se strýc Artur, mnohde připomínající kalamitního strýce Pepina z Postřižin, vrhá do veškerých svých aktivit.

Po smrti manželky Sylvie zůstává otec (Martin Dejdar) se synem (Vladimír Škultéty) sám na celou domácnost. Do zprvu nezvladatelné životní situace se najednou objeví strýc Artur, čímž se situace stává ještě více nezvladatelnou. Artur je opravdu šikovnost sama, co může to zničí. Výkon Ondřeje Vetchého v tomto ohledu nezklame. Fajnšmekrům zvláště doporučuji noční scénu, v níž Artur v úžasném pyžamku bezradně bloudí bytem. U většiny Arturových potyček s domácností se obvykle zjeví trefně glosující soused Lupínek (Josef Abrhám), který se sám stará o své čtyři vnuky a má tedy dostatek opravdových zkušeností, jak se z vedení domácnosti nezbláznit.

Podíváme-li se na herecké výkony, tak Martin Dejdar ve filmu kromě jiného překvapí nepřehlédnutelným pupkem, kterým se pro účely tohoto filmu speciálně vybavil 15 kily navíc, ale které mu pak stejně tvůrci museli dodělávat, protože je během natáčení zase ztratil. Vladimír Škultéty hraje nepříliš bystrého vysokoškoláka, který zejména v „inteligenčně vypjatých“ scénách dost připomíná Pavla Lišku. A Ondřej Vetchý je, jak už jsem naznačila, prostě nepřekonatelný.

Co tedy konstatovat závěrem? Pánská jízda je veselá, hodně barevná komedie, která ale ve své druhé polovině, v níž je svérázná trojice nucena starat se o sousedovi vnuky, poněkud připomíná komedii Tři muži a nemluvně.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Pánská jízda
Režie: Martin Kotík
Scénář: Tomáš Končinský, Petr Nepovím, Martin Kotík
Kamera: Miroslav Čvorsjuk
Hudba: Tomáš Polák
V hlavních rolích: Martin Dejdar, Ondřej Vetchý, Vladimír Škultéty, Josef Abrhám

Délka: 75 min.


Autor článku:
filmon