Na konci 19. století se Japonsko snaží připodobňovat západní civilizaci. Lobistická skupina vedená císařovým rádcem Omurou pozve do Japonska amerického kapitána Algrena, veterána z kavalerie generála Custera. Ten má za úkol vycvičit japonskou armádu, aby mohla za pomoci nových moderních zbraní z Ameriky porazit vzdorující skupinu samurajů, kteří ač věrni císaři, nemají pochopení pro Omurovi záměry.

Tak se také stane, ale Omura (Masato Harada) je nedočkavý a pošle armádu do proti samurajům téměř nevycvičenou, díky čemuž dojde k totálnímu masakru a kapitán Algren (Tom Cruise) je zajat. Když ztráví rok jako zajatec u samurajů, sžije se s nimi natolik, že se přidá na jejich stranu. Film pak uzavírá bitva mezi samuraji odhodlanými pro své ideály zemřít a japonskou armádou, která, nyní již řádně vycvičena, si až příliš věří svým vítězstvím. Aby ve filmu nechyběla romantika, je zde krásná japonka Taka (Koyuki), která kapitána Algrena ošetřuje, přestože v bitvě zabil jejího manžela.

Pocity z Posledního samuraje jsou trochu rozporuplné. Na jedné straně je tu perfektní technické provedení, výborná kamera a nádherné bitvy a souboje se samurajskými meči. Na druhé straně tu máme příliš jednoduchý děj bez nějaké zajímavé zápletky. Z filmu je rovněž příliš cítit americké pojetí. Američan se zkrátka může stát kýmkoliv – třeba samurajem a to ještě ne ledajakým. Nemohu si pomoci, ale k tomuto žánru filmů se to moc nehodí a i když si to tvůrci ani neuvědomují, zesměšňují tím japonské tradice samurajského bojového umění.

Dalším matením diváků je nesmyslné připodobování samurajů k severoamerickým indiánům, které nemá opodstatnění a jediné vysvětlení k tomuto překrucování japonských tradicí vidím v nutnosti udělat film koukatelnější pro amerického diváka.

O filmu:

Rok: 2003
Země původu: USA, Nový Zeland, Japonsko
Oficiální web: The Last Samurai
Režie: Edward Zwick
V hlavních rolích: Ken Watanabe, Tom Cruise, William Atherton, Chad Lindberg, Ray Godshall Sr., Billy Connolly, Tony Goldwyn, Masato Harada, Masashi Odate, John Koyama, Timothy Spall, Shichinosuke Nakamura, Togo Igawa, Satoshi Nikaido, Shintaro Wada
Délka: 154 min


Autor článku:
mcl