Na první pohled se může zdát, že půjde jen o další běžnou komedii pro náctileté. Opak je však pravdou. Pravidla vášně mají něco do sebe a navíc jde o dosti specifický film, nikoliv tedy o další do tuctu.

Pravidla vášně se odehrávají na prestižní americké univerzitě Camden College, což je asi jediné, co mají společného s ostatními komediemi svého druhu. Pak už je to jeden velký úlet. Film nemá žádného výrazného hrdinu nebo alespoň hlavní postavu. Prostě je tu několik postav se kterými společně prožijeme celý děj. Sean Bateman (James Van Der Beek) spí s polovinou holek ve škole a na studia a živobití si vydělává tak, že polovině školy prodává drogy. Pak je tu Lauren (Shannyn Sossamon), na kterou má Sean zálusk, ale ta miluje Victora (Kip Pardue) a chce s ním přijít o panenství. Victor je však ke své smůle, na cestách po Evropě. No a nakonec je tu homosexuál Paul (Ian Somerhalder), který je, k jeho smůle, zamilovaný do Seana.

Děj filmu je nezvykle posazen do 80. let a je poněkud zvláštní, protože se tam téměř nic neodehraje. Celý film se točí kolem velkého mjdanu zvaného Konec světa, na kterém se nakonec všichni sejdou. Během filmu se pak stále vracíme v retrospektivě a zjišťujeme co se vlastně stalo předtím. Zmíněná retrospektiva je docela psycho. Děj filmu se najednou zastaví a jde zrychleně pozpátku, ale jinudy, než se do stávajícího bodu dostal. Pak se čas zničeho nic zase rozjede normální rychlostí dopředu.

Zvlášť bych ocenil herecké výkony, kterými se většina filmů tohoto žánru pochlubit nemůže a také kvalitní hudební doprovod. Celkově se Pravidla vášně nesnaží divákovi zavděčit ani se nesnaží o levné vtipy za každou cenu. Otázka je, zda je to vlastně ještě stále komedie i když humor tam samozřejmě najdeme. Po sérii podobných filmů je to rozhodně fajn osvěžení a také důkaz, že když se chce, tak toto téma ještě nemusí být vyčerpané.

O filmu:

Pravidla vášně
2002 / 110 minut / USA
Oficiání web: Rules of Attraction
Režie: Roger Avary
V hlavních rolích: James Van Der Beek, Shannyn Sossamon, Jessica Biel, Ian Somerhalder, Kate Bosworth, Kip Pardue, Clifton Collins Jr., Thomas Ian Nicholas, Jay Baruchel, Eric Stoltz, Faye Dunaway, Fred Savage, Clare Kramer, Noelle Evans, Holly Hollywood


Autor článku:
mcl