Když jsem se chystala na tento film, očekávala jsem napínavý thriller. Po shlédnutí bych Presumci viny považovala spíš za průměrně napínavou komedii.

Šéf policie v Banyan Key, Matt Whitlock (Denzel Washington), je před rozvodem se svou ženou, také policistkou, a tajně si užívá s milenkou, vdanou Ann Harisonovou (Sanaa Lathan). Po trochu zdlouhavém úvodu přijde očekávaná a nepříliš originální zápletka. Matt se od lékaře dozvídá, že má Ann rakovinu, a že jí zbývá jen několik měsíců života. Do té doby zřejmě zásadový Matt udělá svou první velkou chybu. Dá Ann více než 400 000 dolarů, které zabavil v rámci jiného případu, aby se mohla odjet léčit do Švýcarska. Ann na Matta dobrosrdečně přepíše svou životní pojistku na milion dolarů.

Jaké je jeho překvapení, když druhý den ráno najde Annin dům v plamenech, v nichž Ann i s manželem zdánlivě uhoří. Do vyšetřování se vloží Mattova manželka Alex (Eva Mendes). Za pomoci nejrůznější kancelářské techniky a vždy o krok napřed před vyšetřovateli začne Matt rychle zahlazovat všude se objevující stopy, které ho s Ann spojují. Překotně likviduje a přepisuje faxy, přesměrovává hovory na mobilu. Právě tyto momenty člověka docela pobaví. Celé Mattovo dobrodružství provází řada šťastných náhod i komplikujících situací a dost dlouho se mu daří vyšetřovatele mást. Ochotně a pro diváka i vtipně mu v tom leckde pomáhá jeho přítel policejní lékař Chae. Svérázná postavička, která jediná ví…

Samozřejmě, že se na jeho vztah s Ann přijde, teď je jen otázka, jak se skoro bývalá manželka zachová. Uvěří, že byl Matt podveden nebo bude jednat jako tvrdý detektiv, který dělá svou práci, kvůli které se vlastně manželé rozvádějí?

Nakonec diváka možná jen napadne: stálo vůbec podvodníkům za to podnikat takové psí kusy pro získání necelého půl milionu, když se ve hře vyskytovala taky životní pojistka na celý milion? Presumpci viny přesto nezavrhuji, jen od ní prostě nesmíte čekat smrtelně vážnou napínavou podívanou, jak by se možná z traileru v kině mohlo zdát.

O filmu:

Rok: 2003
Oficiální web: Out of Time
Režie: Carl Franklin
Scénář: David Collard
Kamera: Theo van de Sande
Hudba: Graeme Revell
V hlavních rolích: Denzel Washington, Eva Mendes, Sanaa Lathan, Dean Cain, John Billingsley, Robert Baker, Alex Carter

Délka: 114 min.


Autor článku:
filmon