Za devadesátero horami, za devadesátero lesy, v jedné poušti jménem Gobi v Mongolsku, se jedné velbloudici narodilo jedno roztomilé velbloudě…

A porod to byl velmi komplikovaný, trval bezmála jeden den, což je pro takovou velbloudici velmi stresující zážitek. Proto se svého potomka chce vzdát. Nechce mu dát ani najíst. Osvědčené metody selhávají, tak co teď. Zřejmě poslední šancí pro záchranu mladého života je starý rituál, který může provést pouze zkušený a dobrý hudebník. Ti však v osadě nejsou k dispozici, a proto se synové vydávají na pouť do nejbližší vesnice, aby s sebou jednoho přivedli a pokusili se o navázání mateřského vztahu mezi velbloudí matkou a jejím synkem.

Film těží částečně z roztomilosti hlavních aktérů, tj. velbloudů, a kromě nich několika vtipných momentů, mezi něž patří například setkání s televizí a pro Čechy velmi důvěrně známým kresleným seriálem „Nu pagadi!“ aneb „Jen počkej!“. Jestliže jsem minulý týden napsal o arménském filmu Vodka Lemon, že je lyrický, pak už nevím, co napsat teď. Doba hodiny a půl délky je podle mého názoru zcela neúměrná tomu, co se ve filmu stane.

Příběh o uplakaném velbloudovi bych proto jednoznačně označil za dokumentární film ze života mongolské pastevecké rodiny a velbloudů, kterému by slušela délka maximálně jedné hodiny. S ohledem na tuto cílovou skupinu si zřejmě film najde cestu do srdce jen omezenému okruhu filmových fanoušků.

O filmu:

Režie: Byambasuren Davaa, Luigi Falorni
Scénář: Byambasuren Davaa, Luigi Falorni
V hlavních rolích: Janchiv Ayurzana, Ikhbayar Amgaabazar, Chimed Ohin
Mongolsko, Německo 2003, 87 minut


Autor článku:
bart