Paralelně k lidskému světu existuje ještě jeden a to svět příšerek. Ten je energeticky závislý na společnosti Monsters Incorporated (Příšerky s.r.o.), což je továrna, která vyrábí energii z dětského jekotu. Příšerky zde zaměstnané chodí každou noc strašit děti a sbírat jejich jekot, přičemž do světa lidí vstupují skrze dveře v dětských pokojích, což jsou jediná propojení mezi světem lidí a světem příšerek.

Náš příběh začíná jednoho rána, kdy jdou příšerky do práce a život ve firmě Monsters Inc se začíná rozbíhat. Jednotliví strašáci přicházejí na svá pracoviště, kde jim jejich asistenti přivolávají dveře do dětských pokojů a zabezpečují veškerou potřebnou práci kolem. Ve firmě probíhá soutěž o nejlepšího strašáka, ve které dlouhodobě vede jeden z našich hlavních hrdinů, Sulley (druhým je jeho asistent, přítel a spolubydlící Mike Wazowski). V těsném závěsu za ním je podvratný ještírek Randall, který se snaží vyhrát ne zrovna poctivou cestou.

Práce v továrně probíhá za přísných bezpečnostních opatření, protože lidské děti jsou pro příšerky nejen užitečné, ale také velmi nebezpečné. Žádná věc ze světa lidí, natožpak dokonce dítě samotné, se nesmí dostat do světa příšerek, na což dohlíží zvláštní tajná organizace CDA. Nelze však uhlídat vše a tak se do světa příšerek, díky Sulleymu a Mikovi a také trochu díky Randallovi, dostává holčička Boo. Její dveře však nejsou k nalezení a protože si Sulleyho získá svým roztomilým pohledem, rozhodnou se jí u sebe schovat.

Příšerky s.r.o. jsou geniálně zpracovaným animovaným filmem. Veškeré animace jsou propracované do nejmenších detailů (grymasy příšerek, Sulleyho srst). Dalších detailů si všimnete až když film vidíte opakovaně. Ne méně kvalitní je i příběh, který těží z velmi dobrého nápadu a nutí vás stále přemýšlet nad tím propojením světů lidí a příšer. Největší smršť, při které vám začnou mozkové závity běžet na plné obrátky, nastává, když se Sulley a Mike v náručí s Boo a pronásledováni Randallem, snaží na přepravníku dveří dohonit ty, které patří Boo. Přičemž neustále přeskakují z jednoho světa do druhého.

Přese všechny klady, které jsem uvedl, musím na závěr říci, že jsou animované filmy (Slepičí úlet, Shrek), které se mi líbili víc. Je to způsobeno hlavně tím, že Příšerky jsou více určeny dětem a od toho se odvíjí i náročnost děje a druh různých narážek. Dále pak ten závěr… zbytečně přehnaná hra na city; sklon k americké limonádě. Ale jinak super.

O filmu:

USA, 2001, 92 min
Oficiální web: Monsters, Inc.
Režie: Lee Unkrich
V hlavních rolích: John Goodman, Billy Crystal, Steve Buscemi, James Coburn, Jennifer Tilly, Frank Oz, Bonnie Hunt, Rodger Bumpass, Bobby Edner, Ashley Edner, Laraine Newman, Wallace Shawn, Lee Unkrich


Autor článku:
mcl