Uvedení druhého dílu Purpurových řek se blíží, a tak nebude od věci si trochu připomenout první díl této detektivky, thrileru či hororu – jak kdo chce.

Ve franzouzských Alpách leží městečko Guernon, které je známé především díky elitní univerzitě, která se specializuje na výchovu nejlepších talentů. Je téměř nezávislá na okolním světě. Má vlastní elektrárnu, čističku odpadních vod, nemocnici, ale i třeba porodnici. Poklidné vody univerzitního života rozčeří nalezení mrtvoli muže, svázaného do polohy novorozence, s vyjmutými očními bulvami a useknutýma rukama. K případu je povolán zvláštní komisař Pierre Niemans (Jean Reno), který pracuje sám, paralelně s místní policií. Místní policista Max Kerkerian (Vincent Cassel) zatím pracuje na jiném případu – znesvěcení hrobu malé holčičky, kterou zde před 20 lety přejel kamion.

V Purpurových řekách se střídavě přepínáme mezi pátráním obou dvou vyšetřovatelů. Zatímco Niemanse zavede vyšetřování k horským ledovcům, Kerkerian se utká s partičkou místních nácků, o kterých si myslí, že mají znesvěcení hrobu hákovým křížem na svědomí. Jenomže veškeré indicie obou případů směřují jinam – k univerzitě. Niemans a Kerkerian si brzy uvědomí, že nevyšetřují dva případy, ale pouze jeden a jsou ke své "radosti" nuceni pracovat společně. Postupně tak rozplétají tajemství, které místní univerzitu zahaluje.

Jednou vraždou však příběh nekončí. Objevují se další těla zavražděná obdobným způsobem, kterým, jak se zdá, chce vrah něco naznačit. Sbíráním útržků informací od místních obyvatel a indicií, které vrah po sobě nechává, nakonec odhalíme hrůzné tajemství univerzity. Profesoři se po léta žení mezi sebou, aby udrželi a zdokonalili svou inteligenci i fyzické vlastnosti. Díky křížení stále stejné krve se však začínají objevovat jistá genetická onemocnění, zejména zraku. Tuto situaci musí elitní obyvatelé univerzity nějak elegantně vyřešit, aniž by se přípravili o svůj léta budovaný genetický potenciál. Cena za to je však příliš vysoká.

Purpurové řeky jsou klasickým detektivním příběhem opředeným tajemstvím, jež je potřeba rozplést. Oba představitelé hlavních postav (Jean Reno a Vincent Cassel) podávají kvalitní herecký výkon, takže výsledný dojem je velmi pěkný. Bohužel je pokažen zavěrečnou třetinou filmu, ve které se události střídají příliš rychle. Závěr filmu, ač očekávaný, je nakonec překvapivý, ale zároveň bohužel zmatený a překombinovaný. Jakoby tvůrcům najednou došly nápady. Přes tento nedostatek považuji Purpurové řeky za pěknou detektivku opředenou tajemstvím. Nicméně příběh je tímto, dle mého, uzavřen, takže se trochu bojím, jak na něj naváže druhý díl.

O filmu:

Francie, 2000, 106 min
Režie: Mathieu Kassovitz
V hlavníh rolích: Jean Reno, Vincent Cassel, Dominique Sanda, Jean-Pierre Cassel, Didier Flamand, François Levantal, Philippe Nahon


Autor článku:
mcl