Ray je dosud nevyprávěný příběh dramatického osudu americké hudební legendy, jehož vzniku předcházel patnáctiletý sběr materiálu a sledování Rayovy tvorby uznávaným filmařem Taylorem Hackfordem.

Film zachycuje nejzajímavější části Rayova života. Začíná v jeho jednadvaceti letech cestou do Seattlu, kde se chce zdokonalit a prosadit v jazzové scéně a dále sleduje jeho slibně se vyvíjející karieru. Jeho život má však i stinné stránky. Mnoho přátel zneužilo jeho handikapu a při rozdělování peněz za vystoupení ho brali na hůl. Větším problémem se však postupně stala jeho závislost na heroinu.

Film je bohatě prokládán retrospektivou, která nás zavádí do Rayova dětství. Vrcholem retrospektivy je pak objasnění ztráty mladšího bratra, za kterou se Ray cítí zodpovědný a v podobě hrůzných představ se mu vrací i v dospělém věku. Následně pak ve svých sedmi letech začal postupně ztrácet zrak, až zcela oslepl, čemuž je věnováno několik dalších scén z dětství.

Velmi zajímavé je výtvarné pojetí filmu, zejména co se týče barev. Ty jsou jiné u retrospektivy a jiné u současnosti, ale ani u jednoho se nedočkáme plných barev, což dává filmu příjemnou patinu, která vás přenese do 50. a 60. let.

Ve filmu uslyšíme mnoho výborných skladeb, které Ray Charles buď složil nebo alespoň hrál. Nechybí hitovky, jako je Hit the Road Jack nebo Baby It´s Alright, ale největším hudebním zážitkem pro mě byla vypalovačka The Mess Around, díky které začal Ray karieru v nahrávacím studiu Atlantic Records.

Kdo hudbu Raye Charlese nezná nebo dokonce nemá rád, tomu může Ray připadat jako sled videoklipů prokládaný biografií. Já bych množstevní poměr hudebních a životopisných scén označil za naprosto vyvážený.

Nejsilnější stránkou filmu je bez pochyby herecký výkon Jamie Foxxe. Zejména fakt, že hrál slepého člověka, udělal roli zajímavější (je stále čím poutat pozornost) zároveň však mnohem náročnější. Jamie Foxx do své role vložil tolik energie a natolik se do ní vžil, že Oscar za herecký výkon je, v tomto případě, více než zasloužený. Dalšího Oscara získal Ray za zvuk a k tomu 4 další nominace (nejlepší film, režie, kostýmy, střih).

O filmu:

Ray
USA, 2004, 152 min
Oficiání web: Ray
Režie: Taylor Hackford
V hlavních rolích: Jamie Foxx, Kerry Washington, Regina King, Patrick Bauchau, Curtis Armstrong, David Krumholtz, Richard Schiff, Larenz Tate, Clifton Powell, Usher Raymond, Aunjanue Ellis


Autor článku:
mcl