Ne zrovna standardní film se zrodil v českých luzích a hájích. Nebo lépe řečeno v česko-finských luzích a hájích.

Děj filmu se točí kolem dívky Sylvie. Má celkem dobré zaměstnání v reklamce a přítele a ráda se baví na diskotéce. Jednoho ji napadne ďábelský nápad: aby cítila, jak ji její přítel miluje, donutí ho na ni žárlit. Jenže nakonec tak ďábelský není, ale spíše politováníhodný… Od té chvíle, co oznámí svému příteli, že mu byla nevěrná (což si vymyslí), musí řešit důsledky tohoto činu. Děj filmu se od té doby odehrává ve dvou verzích: jedna je myšlenková v Sylvině hlavě, druhá skutečná. Do večera druhého dne se vše vyřeší…

Celkem chápu netrpělivé diváky, kteří odešli v půlce filmu. Dokud se děj odehrává na diskotéce, je zajímavý jen minimálně. Ve druhé polovině se konečně začíná něco dít. Velmi solidní herecký výkon podává Lenka Krobotová v hlavní roli Sylvie. Za zmínku stojí také roztřesená kamera, která se naprosto přesně hodí k tomu, kde se film odehrává a co chce říct.

Film je přirovnáván k německému téměř už kultovnímu německému filmu Lola běží o život. Já bych zvolil ještě film Srdcová sedma (Sliding Doors), kde zavírající se dveře v metru znamenají pro dívku dva varianty životů (stihne a nestihne), které se ve filmu odehrávají střídavě. Takhle přesně je to v Restartu.

Bylo by chybou, kdyby film s takto postaveným scénářem namířil k předvídatelnému konci. U Restartu se to naštěstí nestalo, takže film doporučuju všem ctitelům výše uvedených filmů a těm, kteří mají rádi netradiční a trochu experimentální filmy (nemyslím však intelektuální).

O filmu:

Scénář: Julius Ševčík, Ondřej Ládek
Režie: Julius Ševčík
V hlavních rolích: Lenka Krobotová, Anna Polívková, Filip Čapka, Václav Jiráček, Jan Révai, Marko Igonda, Tomáš Pavelka, Hana Seidlová
Česko, Finsko 2005, 85 minut


Autor článku:
bart