Lars von Trier sice pochází (z filmového pohledu) z relativně nevýznamného Dánska, ale jeho jméno již působí jako punc kvality. Von Trier však není jediným Dánem, který točí dobré filmy. Zhruba v podobně hutném duchu tvoří jeho kamarád Thomas Vinterberg, se kterým vytvořil manifest Dogma 95. Diváci, kteří von Trierova díla znají, vědí, že když přirovnávám Vinterberga k Trierovi, si do kina rozhodně nemůžou přijít odpočinout…

Rozvětvená rodina a jejich přátelé se scházejí na oslavě otcových šedesátin. Soudě podle počtu hostů, kteří se sjíždějí, je otec velmi váženou osobou. To ale neznamená, že by nemohl mít nějaký ten škraloup. V tomhle případě se jedná o škraloup pěkně tučný a dlouho a dobře utajovaný. Ale dozvídáme se ho hned na začátku filmu.

Oznámení jedné šokující skutečnosti však není to jediné, co se na oslavě stane. Také žádné z dalších okolností oslavy nejsou idylické, a jen minimum postav si zachová svoji úroveň po celou délku trvání filmu. Neprozradím, co je předmětem obvinění otce, ale naznačím, jaké dvě otázky se film snaží zodpovědět: Jak se zachovají účastníci oslavy? Co se stane poté, kdy vyjdou najevo okolnosti smrti dvojčete Lindy?

Hlavním bojovníkem proti otci je jeho syn Christian. Je trefné, jak po prvním obvinění z jeho strany sice všichni účastníci oslavy krátce mlčí, ale potom se baví tak, jakoby se nic nestalo. Jakoby to, co syn otci vyčítá, byla zcela normální hádka mezi synem a otcem. Jenže Christian jde stále více do hloubky: přesvědčuje, že to, co účastníkům oslavy prozradil, není legrace.

Rodinná oslava získává už po dvaceti minutách hutný obsah a nemá slabších chvilek. Momenty překvapení se střídají s chvílemi, kdy se aktéři hádají nebo dokonce perou. Roztřesená kamera dodává atmosféře oslavy na autencitě. Také přesně dovoluje režisérovi ukázat emoce jednotlivých herců. Ne vždy, když mluví, jsou zabíráni, vždy se však v záběru obejvuje ten, koho se řeč týká.

Délka filmu je hodina a půl. Věřte ale, že se během ní stane tolik věcí, že na Rodinnou oslavu budete ještě dlouho vzpomínat.

O filmu:

Festen (Celebration)
Režie: Thomas Vinterberg
Scénář: Thomas Vinterberg, Mogens Rukov
V hlavních rolích: Ulrich Thomsen, Henning Moritzen, Thomas Bo Larsen, Paprika Steen, Birthe Neumann, Trine Dyrholm
Dánsko 1998, 106 minut


Autor článku:
bart