Laura si jako obvykle jen tak zaběhne ke své oblíbené kadeřnici a jí, jejím kolegyním a všem divákům během stříhání, barvení a foukání poví svůj „životní příběh“, ve kterém postupně poznáváme dosavadní Lauřiny partnery…

… až se dostaneme k tomu osudovému, Oliverovi (Marek Vašut), bohémskému čtyřicátníkovi z reklamní branže. Ani zjištění, že jde o dávného milence Lauřiny mámy (Simona Stašová), oba neodradí od vztahu plného vášně. Podobně jako Laura (Zuzana Kanócz) i její ovdovělá máma se snaží najít muže, který ovšem mustí splňovat její náročné požadavky.

V první řadě by to neměl být Čech (s těmi Jana pro jejich „buranismus“ naprosto skoncovala), musí mít rád všechny národnosti, nesmí si libovat ve zbraních, nesmí být proti potratům apod. Jana je žena světaznalá (polovinu svých replik má v angličtině nebo ve francouzštině), elegantní a z titulu svého věku by už měla být dostatečně uvědomělá. Ale v podstatě je stejně praštěná jako její o dvacet let mladší dcera. Podle mě je to nejsympatičtější a nejkomičtější postava z celého filmu (např. když už na pražském letišti mluví na stewardy anglicky, protože „cítí“ svět). Simoně Stašové to navíc opravdu hodně slušelo!!

Jako v každém Renčově filmu nesmí chybět alespoň na pár vteřin se mihnuvší Jan Svěrák, tentokrát v roli číšníka. V té souvislosti si vzpomínám na vtipnou scénu, kterou možná ani nezachytíte. Jde o roztržku Olivera a Laury v čínské restauraci. Poté co Laura velmi živelně opustí restauraci, za Oliverovými zády zrovna nějakému hostu servírují „Bóbika“ 🙂 V další vedlejší roli se objevuje Miroslav Donutil coby Lauřin a Janin soused Žemla, kterému je po většinu filmu vyhrazen k hereckým projevům pouze balkon. Jeho smutná postava (má nemocnou manželku, která je ve filmu pouze slyšet) ale dobře kontrastuje s bujarou náturou jeho sousedek, které na balkoně neustále suší své krajkové prádlo, případně slaví Den díkůvzdání…

Román pro ženy rozhodně není hlubokomyslnou sociální sondou, je to prostě „jen“ komedie. Pokud se na něj s tímto vědomím vypravíte, tak by vás neměl zklamat. Já osobně ho hodnotím jako dobrou komedii se skvělým výkonem Simony Stašové.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Román pro ženy
Režie: Filip Renč
Scénář: Michal Viewegh
Foto: Ben Renč
V hlavních rolích: Zuzana Kanócz, Marek Vašut, Simona Stašová
Délka: 100 minut


Autor článku:
filmon