Matthew McConnaghey vyměnil obleky za ležérní a coby dobrodruh Dirk Pitt se spolu se svým kamarádem Alem (Steve Zahn) a s krásnou lékařkou Evou Rojas (Penelope Cruz) se vydávají do Sahary, aby zjistili, kde leží epicentrum nákazy jedné podezřelé nemoci a taky našli jednu věc, kterou byste rozhodně na Sahaře nehledali.


Jejich společná cesta je ale trochu složitější a vlastně ani není od začátku plánována. Lékařka Eva Rojas spolu se svým kolegou během své mise do Nigérie zjišťuje, že v sousedním Mali dochází k nákaze, pravděpodobně morové. Ráda by se k ohnisku nákazy dostala dřív, než se nemoc stihne zcela rozšířit. Ale nemá jak. Díky náhodě se však seznámí s Dirkem Pittem z námořnictva (zachrání Evu při přepadení), který má cestu do stejných míst a slíbí ji doprovod.

Vydávají se tedy ve čtyřech, včetně zmíněného kamaráda Ala a ještě jednoho lékaře, ale jejich cesty se dělí: každý má jiný cíl. Ne však na dlouho: jak všichni záhy zjišťují, není za tím mor, nýbrž něco víc. Místní diktátor, generál Kazim nemá totiž zájem, aby se kdokoliv cokoliv dozvěděl. Co se tedy hluboko v Sahaře děje?

Troufnu si tvrdit, že Dirkův kamarád Al je zcela zásadní postavou filmu. Díky němu se totiž chce věřit tomu, že jde o pouhou parodii. Celá zápletka, kvůli které se ti dva dostali takhle hluboko do pouště (a sice že tam vyjeli hledat loď, která kdysi, díky přebytku vody vyjela proti produdu řeky Niger až do pouště a tam někde zůstala viset), je dost ulítlá. Alovy vtipy a jeho výraz vás obvykle rozesmějí (např. vtipná vložka s korobou auta v poušti), i když je situace vážná.

Sahara je dalším z řady snímků, ve kterých se vypravujeme do Afriky. Zatímco do Asie nebo Jižní Ameriky jezdí v poslední době filmaři na biologické expedice nebo za krásami přírody, Afrika je pro ně symbolem bezskrupulentních vládců, kteří provádějí ve svých zemích co se jim zamane. Podobně jako ve Tlumočnici i aktuální vládce Mali je vykreslen jako úplatný člověk, který udělá cokoliv, jenom aby se svět nedozvěděl, co se za jeho hranicemi děje. A ví proč…

A teď se pokusím zlehčit to, co jsem napsal o dva odstavce výše. Pár záležitostí ve filmu je dost přitažených, ale to už v akčních filmech bývá. Když si tohle odmyslím, můžu prohlásit Saharu za ještě docela slušný akční film, na který se dá dívat, a to nejen kvůli přírodě (bez saharských pískových scenérií by snad byl film poloviční), ale kvůli několika slušným akčním nápadům.

O filmu:

Sahara
Režie: Breck Eisner, Zoltan Korda
Scénář: John C. Richards, James V. Hart, Thomas Dean Donnelly, Joshua Oppenheimer
V hlavních rolích: Matthew McConaughey, Steve Zahn, Penélope Cruz, William H. Macy, Delroy Lindo, Lambert Wilson, Glynn Turman, Humphrey Bogart, Lloyd Bridges, J. Carrol Naish, Dan Duryea
USA/Španělsko 2005, 124 minut


Autor článku:
bart