Ačkoli už našimi kiny proběhl Kimův novější snímek Luk a na MFF v Karlových Varech byl promítán jeho nejnovější film Čas, o dva roky starší Samaritánka, příběh o hříchu a vykoupení, k nám přichází teprve teď…

Dvě malé odvážné školačky ze Soulu si sní svůj malý sen o cestě do Evropy. Jenže uskutečnit jej něco stojí a tak neváhají okusit to nejstarší řemeslo. Jedna shání zákazníky a domlouvá s nimi schůzky, ta druhá se nebrání tomu je potěšit a shrábnout za to penízky. Takto si vesele vydělávají, ale pak přijde pád…na zatraceně tvrdý beton.

Zrovna když Jae-young obsluhuje jednoho zákazníka, vyruší je policie. Dívenka neváhá a skočí z okna. Na následky zranění pak umírá v nemocnici. Yeo-jin pak pokračuje v její práci, ale nebere si za ni peníze. Naopak – domlouvá si schůzky se starými zákazníky a peníze, které předtím obě vydělaly, jim vrací.

Ale to by nebyl Kim, aby se v jeho filmu neobjevila kapka nějaké té krve… Otec Yeo-jin, detektiv, totiž začíná něco tušit a když narazí na stopu dceřiných zákazníků, je škoda každé rány, co padne vedle. Samaritánka je rozdělena do tří epizod, v nichž násilí roste přímoúměrně. Krev nejprve crčí malými potůčky, pak teče proudem.

Hlavní postavy nejsou mlčenlivé, jak je pro Kimovy filmy typické. Zdá se, že jsou až moc ukecané. Jedno z kouzel jeho filmů tak zcela vyprchalo. Svůj osobitý styl si však udržuje opět nádherně poetickýmy obrazy a před našimi zraky rozehrává lyrickou výpověď podzimní korejské přírody. Jen ta rozvláčnost vyprávění bohužel nudí…

O filmu:

Samaria
Scénář a režie: Kim Ki-duk
Kamera: Sun Sang-Jae
Střih: Kim Ki-duk
Hudba: Song Je-Yin
V hlavních rolích: Kwak Ji-minová, Seo Min-jung, Lee Eol
Jižní Korea, 2004, 95 min


Autor článku:
karabekian