Už název prozrazuje, že tady něco nehraje. Film Santa je úchyl rozhodně není vánoční komedií pro celou rodinu, nejen proto, že nejčastějšími slovy jsou slova sprostá. Santa v tomhle filmu nesnáší děti, mluví sprostě a vůbec dělá věci, které byste od Santy Klause neočekávali.

Willie je chlápek ve středních se svým parťákem, trpaslíkem Marcusem celý rok nepracují. Willie se prostě a vydatně se věnuje svým hobby, kterými jsou alkohol a ženy. Vždy před vánocemi se sejdou a dělají ve vybraném domě Santu Klause s trpaslíkem. Sehraná dvojka, kdyby však na sebe Willie nenabaloval jeden problém za druhým. Neustále chodí pozdě, lije do sebe jednu láhev alkoholu za druhou, mluví k dětem neslušně („Jakýpak chceš dáreček? Cože, takovou kravinu? To bude mít fotřík radost!“) a v kabinkách pro nadměrnou velikost se věnuje análnímu sexu se zákaznicemi obchodního domu. Vskutku zářný příklad chování Santy Clause!

Ŕíkáte si, proč tedy vlastně Willie tuhle práci bral, že? Inu, je to prozaické. Vždy poslední den, když ochranka popřeje zákazníkům hezké vánoce a zamkne obchodní dům, Marcus využije svých tělesných proporcí, aby se někudy protáhl dovnitř, odblokoval alarm a společně s Williem, jehož specializací je kasařina, obchodní dům vykradl a na rok se zase uchýlil do chládku.

Takhle to už proběhlo sedmkrát a nejinak by tomu mělo být i v letošním roce. Jenže díky výše zmiňovaným problémům si šéf ochranky všímá povedené dvojice čím dál víc….

Ve vskutku originálním námětu této vánoční komedie mají prsty bratři Coenovi a neberou si ve spojení se scenáristou servítky. I když se Santa (Willie) o malinko pod vlivem okolí během filmu polepší, stejně to pořád nestačí. Je jasné, že DVD s filmem Santy je úchyl doporučuju všem, kteří nesnáší vánoce, a těm, které někdy napadlo, že může existovat jakási „santofilie“, tj. úchylka na kostým Santy Klause. Ale určitě zasmějí se i ostatní, kteří netrpí za každou cenu představou, že Santu Klause může představovat jen někdo pokud možno zbožný.

O filmu:

Bad Santa
Scénář: Glenn Ficarda, John Requa
Režie: Terry Zwigoff
V hlavních rolích: Billy Bob Thornton, Tony Cox, Lauren Graham, Brett Kelly, Cloris Leachman, Bernie Mac, John Ritter, Lauren Tom
USA 2003, 93 minut


Autor článku:
bart