V květnu 1980 otevřel Fidel Castro kubánský přístav Mariel s jasným záměrem nechat některé občany odjet za příbuznými do Spojených států. Do sedmdesáti dvou hodin bylo 3000 amerických lodí na cestě na Kubu. Brzy se ukázalo, že Castro přinutil majitele lodí, aby odvezli nejen příbuzné, ale i nejhorší kubánské vězně. Mezi 125 000 uprchlíky, kteří se vylodili na Floridě, bylo 25 000 trestanců. A jedním z nich byl i kubánský politický vězeň Tony Montana.

Tony Montana (Al Pacino) se dostává s osttaními uprchlíky do Spojených států. Imigrační úředníci však záhy prokouknout, že není politickým vězněm a dostane se do jakého si zajatecko-uprchlického tábora. Tam ihned dostane nabídku získat zelenou kartu v případě, že zavraždí jistou osobu. Tak se také stane a Tony je volný.

Z počátku se živí jako poskok v nějakém fastfoodu a z čehož není příliš nadšen. Ameriku si prostě představoval jinak. Na fastfood se, spolu se svým kamarádem, brzy vykašle a dá se na cestu drogového zločinu. Z nuly se tak během relativně krátké doby vypracuje na bose drogového obchodu…

Scarface je velmi kvalitní gangsterka natočená podle skutečné události. Zachycuje klasický vzestup a pád tolik typický pro ty, kdo snadno získají jisté postavení a nejsou na to připraveni. Lehce nabyl, lehce pozbyl. Je to film, který vás natolik upoutá svým příběhem, že od něj neodtrhnete oči a ani si přitom nevšimnete, že trval téměř 3 hodiny. Celý film působí velmi sugestivně a i když se nejedná o nejlepší Al Pacinovu roli, jeho herecký výkon se rozhodně nezapře.

Trochu obtížné je ztotožnění s hlavní postavou Tonym. Z počátku jeho kariéry snad ještě ano, později již film prožíváte spíše jako pozorovatel a nikoliv očima hlavního hrdiny. Díky tomu ale film působí mnohem reálněji a snáze mu uvěříte, než kdyby si vymýšlel vykonstruované zápletky, do kterých se lépe vžijete, ale jen těžko uvěříte, že by se staly. Co semi moc nelíbilo, byla hudba. Omluvit ji lze jen díky tomu, že byla zvolena tak, aby zapadala do doby, ve které se film odehrává (80. léta). Jinak byla opravdu příšerná, ale to je snad jediné, co bych tomu vytkl.

O filmu:

Scarface
USA, 1983, 170 min
Režie: Brian De Palma
V hlavních rolích: Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, F. Murray Abraham, Harris Yulin, Mark Margolis, Richard Belzer, Gregg Henry, Katt Shea


Autor článku:
mcl