Už když jsem si půjčoval Scary movie: Děsnej biják na dývýdý, říkal jsem si, že je divný, když se někdo rozhodne parodovat parodii. No ano, v průvodním textu jsem nalezl větu, že film ODVÁŽNĚ paroduje nejen filmy jako Amistad, Americká krása, Matrix nebo Záhada Blair Witch, ale také Vřískot. Tak jaká to vlastně je parodie?

Nevím, jestli se film dá v tomhle smyslu nazvat parodií, ale každopádně má Scary Movie s Vřískotem společného skoro všechno. Jen ne výsledný dojem. Vřískot totiž považuju za parodii velmi decentní, s vkusnými vtipy, kterých po celém filmu je pouze několik. Ve Scary Movie je zato vtipů jako naseto. A to vtipů, které si utahují ze všeho, a nejvíce asi ze sexu a kouření trávy, což z filmu dělá typickou teenagerskou komedii.

Nepopírám, že jsem se párkrát zasmál, ale celkově stojí film za houby. Ale třeba je to jenom proto, že od dějové linie Vřiskotu se odchyluje pouze ve chvílích, kdy se autoři pokusí vytvořit vlastní vtípek. Za nejzdařilejší část filmu považuji závěr, zvláště potom matrixovskou bitku vraha se Cindy. I když jednotlivé výhrady bych k ní také měl…

K celkovému špatnému dojmu z filmu přispěly také titulky. Za prvé měly špatné kódování a místo „ě“ jsme mohli číst pouze „e“, a za druhé (a tady už vím, že to v žádném případě nemohlo být tím, jaké mám v počítači jazykové nastavení) se v nich poměrně zhusta objevovaly překlepy nebo dokonce špatné skloňování.

Režiséra bych nejraději odsoudil ke sledování parodií jako Připoutejte se, prosím, Žhavé výstřely nebo Desperado. Ale hlavně ať z nich proboha doslovně neopisuje!

O filmu:

Režie: Keenen Ivory Wayans
Scénář: Shawn & Marlon Wayans
V hlavních rolích: Je to jedno. Ta jména Vám stejně asi nic neřeknou…

USA 2000

Autor článku:
bart