Marty zná Bobbyho od dětství a jsou to docela dobří kamarádi. Vlastně až na jednu „drobnost“: Bobby sice stále říká, že Martyho má rád a že jsou skvělí kámoši, ale docela ho šikanuje.

Martyho nová holka Lisa si toho moc dobře všímá, a přemýšlí proto, co s tím mohou společně udělat. Dochází (logicky) k tomu, že jediným způsobem, který oběma zajistí definitivní klid, je vražda. A protože Bobby pije krev více lidem (Ali například znásilnil) a další by si rádi taky píchli nebo praštili bejsbolkou, dochází po určité přípravě vraždícího komanda k akci v močále. To by se jeden divil, kolik kamarádů je ochotno v takové situaci pomoci!

V první polovině filmu autoři vykreslují situaci a dokládají jednotlivé Bobbyho činy. Pak zaujme chladnokrevnost, s jakou k vraždě došlo. Po Bobbyho smrti, v závěrečné fázi, jde pak o psychologii zabijácké skupiny. Jak se ukazuje, jediná dokonalá vražda může být taková, o které víte jen vy a oběť. Svědomí tíží, někoho víc a někoho míň, a pak taky kolektivní vina znamená, že „já ho nezabil“ a taky to, že „tys ho zabil, protože…“. A to nemůže pro skupinku dopadnout dobře. Nebo všichni budou mít dostatek síly, aby drželi jazyk za zuby?

Zajímavé na filmu jsou bezesporu názorné sexuální scény mezi teenagermi, bodejť by ne, když film má na svědomí režisér filmů Kids a Ken Park, zajímavých rovněž z tohoto důvodu. Co si z toho celého odnesete, je však nakonec bohužel jen vědomí, že se to údajně stalo podle skutečné události. A to vás děsí, protože tím se akce stává reálnější, hmatatelnější, přestože se stala na americkém venkově.

To ovšem nestačí: od skoro dvouhodinového filmu byste očekávali více než trochu násilí a zadostiučinění…

O filmu:

Bully
Režie: Larry Clark
V hlavních rolích: Brad Renfro, Rachel Miner, Bijou Phillips, Nick Stahl, Michael Pitt, Leo Fitzpatrick, Kelli Garner, Larry Clark, Tiffany Limos

USA/Francie 2001, 113 minut


Autor článku:
bart