„Shut Up and Shoot Me“ je ne tak úplně česká komedie, která potěší svým černým humorem.

Sklapni a zastřel mě má na svědomí (anglický) režisér Steen Argo, který se rozhodl svůj nízkorozpočtový film natočit v Česku. Kromě českého prostředí si všimnete také českých tváří: především Karla Rodena v hlavní roli Pavla Zemana a Ani Geislerové v roli jeho ženy Líby.

Pavel Zeman má několik zaměstnání: například porcuje maso v masně, dělá v parku s „hovnocucem“ a jezdí pro hotel coby taxikář. To poslední zaměstnání se mu stane osudným: při jedné z cest dostane za úkol odvést Angličana Colina Framptona na pohřeb jeho ženy Maggie. Colin s Maggie přijeli na několikadenní návštěvu Prahy, jenže, mírně řečeno, ta se poněkud nevyvedla: na Maggie spadne socha…

Colin její smrt velice špatně nese: pokusí se zabít již před jejím pohřbem a ani poté, co dostane urnu s jejím popelem (nosí ji úplně všude a to je také zdrojem vtipných situací), ho černé myšlenky neopouštějí. Navrhne proto Pavlovi, že mu dá 1 000 liber, když mu pomůže k sebevraždě. Pavel zprvu odmítá, ale pod nátlakem své ženy a lehce vydělaných peněz povoluje a odvede Colina do vojenského prostoru, kde se mají o Colinovu smrt postarat dobře mířené protitankové střely.

Jenže střely zas nakonec nejsou až tak dobře mířené, a Colin z akce vyvázne bez skrábnutí. A protože to není právě to, co by Colin chtěl, vypátrá si Pavlovu adresu a rozhodne se, že ho neopustí, dokud ho Pavel nezavraždí nebo se ho jiným způsobem nezbaví. Při jedné z těch (sebe)vražedných akcí však dojde k jisté… ehmmm… komplikaci s člověkem, kterému se přezdívá „pražský řezník“ a tipněte si, jestli je to proto, že by byl majitelem řeznictví.

Anglický „hrdina“ je komickou figurkou již od prvního pohledu: se svou postavičkou, účesem, výrazem v obličeji a v zimní bundě s kožešinovým límcem působí jako naprostý ňouma. A taky je. Pavel jako trouba zas tak moc nepůsobí, ale jeho chování má znaky a důsledky jako chování například Pierra Richarda ve francouzských komediích.

O legraci je etdy postaráno, iritovat trochu může český dabink, který působí nepřirozeně, ale částečný vliv na to má skutečnost, že Karel Roden mluví ve filmu anglicky, ale pro českou verzi se musel předabovat.

Některé scény jsou patřičně groteskní (např. záběr je na Rodena, zatímco v pozadí je slyšet praskající větve, jak někdo po dobře mířené ráně padá ze stromu) a herci schválně „přehrávají“ to, co mají vyjádřit. Sebeshazující komedii proto odpustíte to, že některé vtipy se proto pohybují na samé hranici trapnosti a sem tam se samozřejmě dostávají i za ni. Je to ale riziko podobných druhů filmu, pohybovat se na tenkém ledě; asi tak, jako když se na podobný tenký led vydávají Pavel s Colinem aby se zbavili důkazů, které svědčí o jejich nemohoucnosti…

O filmu:

Oficiální stránka filmu: Sklapni a zastřel mě
Scénář a režie: Steen Argo
V hlavních rolích: Karel Roden, Andy Nyman, Aňa Geislerová, Matěj Ruppert, Robert Polo, Denisa Knoblochová, Klára Low
Shut Up and Shoot Me, Velká Británie/Česko 2005, 87 minut


Autor článku:
bart