Abych mohl shlédnout maďarský film Škyt, musel jsem zapomenout na to, že bych ho viděl v některém z multikin. Byť to bylo v prvním týdnu po české premiéře, žádné multikino o tenhle film opravdu nemělo zájem.Prostě na něj nechodí lidi, kteří během promítání zbaští kilo a půl popkornu a zalejou to půllitrem kolaloky. Vypravil jsem se proto do kina Evald. Teda ne že by mi to tam přišlo nepříjemné.

Film má celkem jednoduchý děj. Můžeme-li to tedy nazvat dějem. Je to takový propletenec scén s místními obyvateli a scén s místním živočišstvem. A nikde nepadne ani jedno rozumné slovo; postavy vůbec nemluví. Celým filmem nás provází škytající děda. No, provází, on není moc akční. Vlastně spíš sedí na lavičce a škytá. A objevuje se ve filmu každou chvíli. A škytá o 106. Kromě něj sledujeme osudy dalších obyvatel vesnice. A pak se stane vražda.

Někde jsem dočetl, že Škyt je kombinace Mikrokosmosu a Twin Peaks. To bych ale tvrdil velice nerad. Microcosmos je totiž ódou na zvířata a jejich život, zatímco scény ze zvířecí říše u Škyt nejsou zdaleka tak mírumilovné (babička zabíjející motyčkou krtka, kočička umírající v křečích) a osudy místních lidí tak zajímavé jako ve Twin Peaks. Anebo to tak přišlo aspoň mě, film bez slov je zkrátka něco jiného. Anebo je to tím, že Škyt není seriál.

Nebudu se rozhodně ve svém životě titulovat jako mistr filmové dedukce. Na druhou stranu znám spoustu lidí, co jsou na tom daleko hůř (a ani nemusím dlouho hledat). Je fakt, že občas odcházím z kina a nevím, jak to vlastně přesně dopadlo. Ale, když to trochu přeženu, abych odcházel a nevěděl pomalu ani jak to začalo, to už je vrchol… Ne, nenudil jsem, ono to na pohled zase nebylo tak špatné, jenom jaksi bez děje. Na můj vkus. A proto mi dělalo problémy se soustředit po celou hodinu a čtvrt.

Z každého filmu si ale snažím odnést aspoň něco. V tomhle případě to byla závěrečná píseň, se kterou jsem odešel domů na rtech. Byla to maďarská lidová se škytáním onoho dědy.

O filmu:

Oficiální web: Škyt (Hukkle)
Scénář a režie: Györgi Pálfi
Rok: 2003 – Maďarsko


Autor článku:
bart