Peter Parker (Tobey Macquire) je docela obyčejný kluk. I když ne tak úplně obyčejný. Spíš je ustrkovaný pro svoji inteligenci. Autobus mu ujíždí, kluci ho na školní výstavě pavouků pořád strkají, aby nemohl nic vyfotit, a má v podstatě jen jednoho skutečného kamaráda. Strašně se mu líbí M.J., holka od sousedů (a z nějakého neznámého důvodu se on jí taky líbí), a přemýšlí, jak jí sbalit.

Ano, Spider-man je především filmem o velké lásce. O lásce, která přetrvala již z dětství, ale neměla možnost vytrysknout na povrch pro Peterovu nesmělost. A na tom nic nemění ani to, že pozadí (na spíš vlastně popředí) filmu tvoří trikově skvěle udělaný film.

Do toho všeho totiž přijde jeden superpavouk, který si dovolí Petera kousnout. Peter pocítí únavu, po příchodu domů padne unaven do postele a tvrdě usne. Probudí se až ráno, kdy zjišťuje, že vidí dobře i bez brýlí. A ve škole zjistí pár dalších důležitých věcí: má velmi rychlé reakce, přepere bez sebevětších problémů kamaráda, rukama vystřeluje pavučinu a díky ní může lézt po stěnách. A těchto vlastností se snaží využít pro dobro všech občanů New Yorku.

A město bude mít brzy příležitost jeho služby ocenit. To když se vědec Osborne v podání Willema Dafoe rozhodne zneužít výsledky své práce a vypije lektvar, který ho posílí. Protože finanční podporu získá jiná instituce a Osborne je propuštěn, začíná se mstít. A jediný, kdo s ním může ve vzduchu zápasit, je právě Spider-man.

Vzpomínáte na Supermana? Jestli ano a jestli se vám líbil. Spider-man je jeho modernější verzí, která původně vznikla v comicsové podobě, a v době boomu comicsových velkofilmů v posledních dvou letech se dostal i na plátna kin, kde vydělal pěknou řádku milionů dolarů.

Jsme přece jen o pěkných pár let v budoucnosti a počítače dodaly podobným filmům, ve kterých má někdo nadpřirozené schopnosti, úplně jiný rozměr. Spider-man se proto v klidu houpe nad ulicemi New Yorku a vše vypadá mnohem věrohodněji než třeba u podstatně staršího Supermana.

V hlavní roli Spider-mana (když nepočítáme toho kaskadéra pod maskou) se představí Tobey Macquire se stále stejně nevinným úsměvem jako v Pravidlách moštárny. Hlavní herecké břímě ale leží na zloduchovi Dafoeovi. Zpočátku sympatický vědec se pod vlivem lektvaru mění ve schizofrenní stvoření, jehož dvě osobnosti si spolu povídají, a to je hlavní parketou pro Dafoeovy herecké schopnosti.

Superman je ostatně hrdinou podobného druhu. Taky zachraňuje napadené a nevinné lidi. A nemá ještě dost. Proto se s ním již a pár dnů budeme moci setkat ve druhém dílu. Věřme, že druhý díl pohádky nabídne nové nápady a nezklame tak, jako spousta jiných „dvojek“…

O filmu:

Oficiální web: Spider-man (2)
Režie: Sam Raimi
V hlavních rolích: Tobey Maguire, Willem Dafoe, Kirsten Dunst, James Franco, Cliff Robertson
USA 2002, 121 minut


Autor článku:
bart