Chybějící článek mezi novými a starými epizodami StarWars je tady a my se konečně můžeme dovědět, jak vymřela většina rytířů Jedi, jak se Anakin Skywallker stal temným Dart Vaderem a kdo za tím vším stál.

Ocitáme se uprostřed zuřící války klonů. Dva rytíři řádu Jedi, Obi-Wan Kenobi a jeho žák Anakin Skywalker jdou zachránit kancléře Palpatina uneseného generálem Grievous. Na příkaz a naléhání Palpatina Anakin zabije hraběte Dooku, který ho v minulosti připravil o ruku. Jediové se tak zbaví velkého nepřítele, ale Anankin se tak přibližuje temné straně Síly. Od začátku filmu pomalu vychází na jevo, co je kancléř Palpatin zač a také je od začátku patrná přeměna Anankin na temného lorda Darth Vadera. Jeho fyzická přeměna do podoby, jak ho známe z původní trilogie, ale přijde až na závěr a je to jeden z nejsilnějších momentů ve filmu.

Ropzhodně však ne jediným. Anakin je od začátku postaven před težké rozhodnutí. Jeho tajná manželka Padmé (Natalie Portman) mu oznámí, že s ním čeká dítě. Anakin by nejradši pověsil jediovské řemeslo na hřebík a s Padmé se někam ukryl. Ale zlý sen mu sdělí, že Padmé při porodu zemře. Snaha zabránit její smrti ho ale svede na temnou stranu Síly. Kancléř Palpatin, alias temný Darth Sidious, nabízí Anakinovi pomoc. V těžkých životních situacích člověk snadno podlehne slibům a Anakin se od počátku vyznačoval vlastnostmi, které by , jako rytíř Jedi, v sobě neměl pěstovat. Pro kancléře Palpatina už pak byla hračka ho získat na svou stranu.

Po technické stránce je to jednoznačně nejlepší epizoda z celé ságy. Co se týče příběhu, tak ten je v této epizodě trochu jiný. Je méně pohádkový a obsahuje více skutečně silných okamžiků. Také se v něm hodně změní hodně věcí, které ovlivní celou budoucí ságu. Smyslem epizody III bylo především spojit původní trilogii s novými díly, které jí předcházely. Toto je skutečně jedna z věcí, která se Lucasovi povedla. Narážkami a logickou návazností na předchozí a následující epizodu je Pomsta Sithů doslova nabitá. Pár věcí sice úplně nesedí, ale povětšinou jde o detaily. Že se robot R2, který nás provází všemi šesti epizodami, najednou umí vznášet, což neuměl ani před tím ani potom, si všimne každý, ale je to detail, který ságu jako takovou neovlivní a tuto epizodu trochu zpestří.

Po hudební stránce nic nového pod sluncem. Stejné orchestrální hudba, jako v ostatních epizodách, byla snad diváky i očekávána. Vymýšlet pro poslední díl něco nového by bylo krokem na tenký led.

Sága se tedy uzavřela a přestože jsme všichni dopředu věděli, co se zde musí odehrát, je to velmi intenzivní zážitek a pro znalce ostatních epizod rozhodně povinnost.

O filmu:

USA, 2005, 140 min

Oficiání web: Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
Režie: George Lucas
V hlavních rolích: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Christopher Lee, Frank Oz, James Earl Jones, Jimmy Smits, Anthony Daniels, Keisha Castle-Hughes, Ling Bai, Bruce Spence, Rena Owen, Claudia Karvan


Autor článku:
mcl