Do děje filmu je divák vhozen bez velkých okolků. Žádné zdlouhavé úvody, představování postav, hned po pár minutách přijde jedna ze dvou hlavních zápletek: po premiéře svého nového filmu volá úspěšná herečka Viviane svému někdejšímu příteli Fredericovi s žádostí o pomoc při odstranění mrtvoly. K prvním dvěma hlavním hrdinům se poté pozvolna nabalují další postavy se svými osudy, které se v průběhu filmu různě proplétají.

I když jde o příběh z války, nemusí mít její odpůrci ze Šťastné cesty obavy. Jediné co válečnou dobu připomíná je sem tam se ozývající Němčina a sem tam se mihnoucí Němci. Žádné násilí. Někteří tento film označují jako komedii, ale jediné co na mě působilo alespoň trochu vtipně, bylo roztržité a „cupitavé“ chování Viviane. Jinak bych spíš film zařadila do kategorie lehčí drama.

Některé diváky možná přiláká jméno G0rarda Depardieu, který ač představuje předválečného ministra vnitra, tak zdaleka není hlavní postavou. Ty vytvořili Grégori Dérangere v roli Frederica a Virginie Ledoyen v roli vysokoškolské asistentky Camille, kteří se podílejí na druhé hlavní zápletce filmu. Snaží se spolu dostat z okupované Francie potenciálně nebezpečnou a Němci hledanou těžkou vodu, s jejíž pomocí lze vyrobit atomovou bombu. Do jejich plánu se jim samozřejmě stále pletou další postavy se svými problémy, zejména Viviane, která není zvyklá řešit jakékoli životní těžkosti a jakmile se jí něco přihodí, hned běží za Fredericem.

Upřímně řečeno, i přes dynamičnost příběhu, ve kterém nikdo chvilku „nepostojí“, nemohla jsem filmu minimálně do jeho poloviny nějak přijít na chuť. Teprve v momentě, kdy dojde k vážnějšímu střetu osudů hrdinů s válkou, začal film zajímat mou pozornost. Až teď, s drobným odstupem, si uvědomuju, že to byl dobrý film. Film se zajímavou atmosférou 40. let podmalovanou zajímavou hudbou a příjemnou Francouzštinou.

O filmu:

Rok: 2003
Oficiální web: Šťastnou cestu
Scénář a režie: Jean-Paul Rappeneau
Scénář: Gilles Marchand, Patric Modiano, Julien Rappeneau, Jérôme Tonnerre
Kamera: Thierry Arbogast
Hudba: Gabriel Yared
V hlavních rolích: Virginie Ledoyen, Grégori Dérangere, Isabelle Adjani, Gérard Depardieu

Délka: 114 min.


Autor článku:
filmon