Nový film režiséra Bohdana Slámy ŠTĚSTÍ je dojemným příběhem o křehkém vztahu dvou mladých lidí, jenž postupně přeroste v opravdovou lásku. Herecké obsazení i atmosféra filmu navazuje na Slámův úspěšný debut Divoké včely, který měl mimořádný ohlas u českých diváků a přinesl mu i řadu cen na mezinárodních filmových festivalech.

Odehrává se v nehostinné krajině Mostecka, kde mladá dívka Monika (Tatiana Vilhelmová) řeší složitou životní situaci. Její přítel odjel pracovat do Ameriky a ona by ráda jela za ním, protože rovněž nevidí v životě na Mostecku žádnou perspektivu. Její kamarádka Dáša (Aňa Geislerová) je svobodná matka dvou dětí, která se topí v psychických problémech a neperspektivních vztazích, což vede až jejímu psychyckému zhroucení. Monika by hrozně moc chtěla odjet za svým přítelem, ale zároveň tady nechce nechat Dášiny děti samotné.

Cestu do Ameriky, přes nesouhlas rodičů, prozatím odkládá a začíná být čím dál tím jasnější, že ji v nejbližší době neuskuteční. Jedinou oporou v této nevlídné době jí je kamarád Toník (Pavel Liška), dobrák, který Monice se vším rád pomůže a velmi by o ni stál. Ona ho má také ráda, ale jasně mu dává najevo, že miluje svého přítele a jakmile to bude možné, pojede za ním.

Jedná se o poměrně depresivní snímek – oblast Mostecka v kombinaci se zoufalými osudy hlavních postav skutečně nevzbuzuje žádné pozitivní pocity. Herecké obsazení je téměř hvězdné. I pro vedlejší role byly vybrány samé známé tváře a herecké výkony tomu odpovídají. V kombinaci se skvělou kamerou tak vznikl film, který patrně patří k tomu nejlepšímu, co bylo v Čechách letos natočeno.

O filmu:

Štěstí
ČR, 2005, 107 min
Oficiání web: Štěstí
Režie: Bohdan Sláma
V hlavních rolích: Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová, Aňa Geislerová, Marek Daniel, Bolek Polívka, Simona Stašová, Martin Huba


Autor článku:
mcl