Kolik pohledů na cestování časem se již v kinematografii objevilo. Další z nich nabízí film Svěrací kazajka s výborným Adrienem Brody v hlavní roli.

Jack Starks má za sebou jeden průstřel lebky během války v Zálivu („Bylo mi 27, když jsem zemřel poprvé.“) a druhý při přestřelce mezi policistou a řidičem automobilu při silniční kontrole. Bezohledná vražda policisty byla narafičena tak, aby byl za vraha považován Jack. Vzhledem ke svému objektivnímu nálezu na mozku je však Jack soudem znán nepříčetným a poslán do blázince.

V blázinci se stává obětí pokusů doktora Beckera. Ten mu dá léky, navleče ho do svěrací kazajky a zasune Jacka do speciálního boxu. Při jednom z pokusů se Jack Starks dostane v myšlenkách do budoucnosti, kde zjistí, že mu už nezbývá mnoho života. Snaží se samozřejmě dozvědět se o své smrti co nejvíce, a potom se pokusit se s tím nějak poprat. Má k tomu pomocníka: dívku, kterou představuje Keira Knightley. Zprvu je samozřejmě nedůvěřivá, ale postupně ji začne Jackova minulost/současnost/budoucnost (nehodící se škrtněte) zajímat. Mají naději na vůbec nějakou budoucnost?

Mě osobně tahle problematika docela zajímá, a proto film považuju za slušně zvádnutý. Je ale pravda, že ve srovnání s filmy z poslední doby, které brnkají na podobnou notu (Efekt motýlích křídel, Věčný svit neposkvrněné mysli), nejde ani zdaleka tak do hloubky a nevyčerpává možnosti, které téma nabízí. Navíc zde vyplouvá na povrch problematická otázka možné změny osudu člověka. Podle některých to je zcela vyloučené: co jednou uvidíte v budoucnu, to se opravdu stane, ať s tím děláte cokoliv. Podle jiných to možné je: viz snaha o to nezemřít, nebo snaha vybrat si nejlepší z několika možných osudů.

Svěrací kazajka se v závěru částečně proměňuje v něco jiného, než čím byla v první hodině, a sice temnějším (lehce) sci-fi o jednom smolařovi. V odlesku této „slávy“ úvodních minut proto závěr působí poměrně násilně, musím však přiznat, že není až tak odtažitý a přitažený za vlasy, jak by určitě být mohl (viz například Zloději paměti). Nebýt závěrečného „hepáče“, bylo by však moje hodnocení určitě znatelně příznivější.

O filmu:

Oficiální stránka filmu: The Jacket
Scénář: Massy Tadjedin
Režie: John Maybury
V hlavních rolích: Adrien Brody, Keira Knightley, Kris Kristofferson, Jennifer Jason Leigh, Daniel Craig, Jake Broder
USA, Německo, Velká Británie 2005, 102 minut


Autor článku:
bart