Na letošním MFF v Karlových Varech bude v sekci Jiné pohledy uveden originalní film HBO Ta známa Bettie Page (The Notorious Bettie Page). Notorious znamená v angličtině známý či neblaze proslulý. Právě s tímto ambivalentním významem si pohrává americké životopisné drama, jenž je provokativním pohledem na sexualitu, náboženství a pop kulturu 50. let.

Hlavní hrdinkou je dívka Bettie Page (vynikající Gretchen Mol) vychovaná v konzervativní, nábožensky založené rodině v Tennessee. Jelikož se chce proslavit, odjíždí do New Yorku, kde začíná kariéru pin-up-girl a stane se senzací mezi newyorskými fotomodelkami. Její legendární fetišistické fotografické pózy z ní udělaly erotickou ikonu, která fascinuje její příznivce dodnes.

Režisérka filmu Mary Harron představuje Bettie jako krásnou a cudnou venkovskou naivku, která touží po hvězdné kariéře a vůbec není s to pochopit, k čemu je zneužívána. Film tak přesahuje rámec pouhé životopisné studie a nabízí s nadhledem pojednaný příběh nereflektované existence. Zaujme retro atmosférou, melodramatickou stylizací a hereckými výkony Gretchen Mol v roli Bettie a Lili Taylor v roli fotografky. Harronová evokuje éru odvážných černobílých hororů, technicolorových melodramat a dokonce i snímků podomácky natočených na Super 8.

Kdo je Bettie Page?

Pracovala jako modelka v New Yorku v letech 1950 – 57, ale zmíněné události měly zásadní dopad na její kariéru. Konec 70. let přinesl novou vlnu zájmu o její fotografie a Bettie si získala přízeň nové generace. Měla vliv nejen na média zasvěcená erotice, ale také na širší oblast pop kultury počínaje módou, hudbou a filmy a komiksy konče.

Narodila se v roce 1923 a její sláva sílila díky fotografiím, uveřejňovaným v pánských časopisech Wink, Beauty Parade a Titter. Objevovala se na pohledech, hracích kartách, na plakátech a obalech hudebních alb. V roce 1954 byla na vrcholu – snímek, na němž má Bettie na sobě jen čepici Santa Clause, vyšel v lednu 1955 v Playboyi. Pracovala s několika fotografy, Klaw ji fotil též pro soukromou klientelu.

Vše se však změnilo v roce 1955, kdy senátor Kefauver, který hodlal kandidovat v prezidentských volbách, zahájil kampaň proti pornografii. Bettie poté dostávala stále méně nabídek, v roce 1957 opustila New York i svět modelingu a slehla se po ní zem. V roce 1987 se její fotografie znovu objevily na veřejnosti, a získala si tak novou generaci fanoušků.

Její kdysi tak skandální filmy jsou dostupné na videu a DVD, vyšlo i několik knih, včetně autorizované biografie Bettie Page: Life of a Pin-up Legend od Karen Essex a Jamese Swansona. Má své webové stránky, je citována ve slovnících módy a při loňském fotografování pro W Magazine se herečka Renée Zellweger inspirovala jejími modely i černými vlasy.


Autor článku:
mcl