Tajemná řeka je prachobyčejná detektivka, která se vám od začátku snaží napovědět, kdo je vrahem. Jak to ale při tomhle schematu chodí, zavání to nečekaným objevem ve druhé polovině filmu.

Nad vodou drží Tajemnou řeku především zápletka z dětství. Tři kluci si hrají na ulici. Když objeví kus nezatuhlého betonu, rozhodnou se, že do něj vyryjí na památku své iniciále. Kde se vezmou, tu se vezmou dva chlápci v autě, tvářící se jako policajti, a jednoho z nich si odvezou s sebou s tím, že ho odvezou domů a řeknou rodičům, co provedl. Ale ouha, drží Davida v kobce a sexuálně ho zneužívají. Když se mu po čtyřech dnech podaří utéct, jeho život je tímhle zážitkem nadosmrti poznamenán. Jak? To budete odhalovat v průběhu filmu.

Děj se ale neodehrává v dětství hlavní trojky, ale až v době, kdy jsou všichni tři dospělí a mají své rodiny. Jedné noci se dcera jednoho z nich nevrátí po nočním tahu domů a ráno je nalezena mrtvá. David se tu samou noc vrací domů pozdě a zakrvácený. Jakou to má spojitost s vraždou Katie? Měl k tomu motiv a skutečně ji zabil?

Tajemná řeka je řemeslně zručně udělanou detektivkou, která sice nezklame, ale taky „až na onen překvapivý obrat“ ani nepřekvapí. Filmu dominují Sean Penn a Tim Robbins a za velmi kvalitní herecké výkony také získali letos Oscary. Scénář nebo režie oceněny nebyly. Tajemná řeka je zručně udělaný film se stupňující se a houstnoucí atmosférou a není to špatná detektivka pro jeden večer, ale bez ambicí na dlouhodobé setrvání na výsluní světové kinematografie.

O filmu:

Režie: Clint Eastwood
Scénář: Brian Helgeland
V hlavních rolích: Sean Penn, Kevin Bacon, Tim Robbins, Marcia Gay Harden, Laurence Fishburne, Kevin Chapman, Laura Linney
USA 2003, 137 minut


Autor článku:
bart