Tajemné okno opět patří k filmům, které slabší jedinci obvykle nevidí úplně celé. Jsou zde scény, které jsem osobně neměla nervy ani poslouchat natož se na ně podívat. Otrlejším náturám v tomto ohledu doporučuji scénu, kdy Johnny Depp vytahuje mrtvole šroubovák z hlavy. Očití svědkové scény tvrdí, že stejně nebylo nic moc vidět, ale ten obávaný mlaskavý zvuk tam prý opravdu byl.

Ač tomu název filmu nenapovídá, tak kromě spisovatele Morta (Johnny Depp) nehraje hlavní roli ani tak okno, jako spíš rozličné nářadí. Lopata, vývrtka, šroubovák… Asi to hold k tomuto žánru patří. Provrtávat oběti tím, co je právě po ruce :-). Ale o co zde tedy jde? Mort Rainey na gauči poklidně přežívá svou právě probíhající tvůrčí krizi, když se u jeho dveří zjeví farmář Shooter, v titulkách originálně zvaný Střelec (John Turturro). Osopí se na něj, že mu ukradl povídku právě s názvem Tajemné okno. Začne mu vyhrožovat a chce, aby jednak přepsal konec povídky, který podle jeho slov zkazil, a jednak se přiznal, že mu povídku ukradl.

Mort nejprve Střelcovo vyhrožování nebere vážně, ale poté, co tajemný farmář začne své výhružky uskutečňovat, začíná se ho bát. Kromě jejich vzájemného konfliktu v příběhu také figuruje Mortova manželka Amy (Maria Bello), se kterou se právě Mort rozvádí, a jejíhož současného přítele Mort podezřívá z ničemností, které mu farmář provádí.

Ve filmu je několik klasických scén, které divák sice trochu očekává, ale stejně ho vyděsí, když na ně ve skutečnosti dojde. A to zvlášť, pokud jste v kině s dobrým prostorovým zvukem. Nejasností zápletky a tím, že hlavním hrdinou je spisovatel, příběh ze začátku trošku připomíná Bazén. Postupně ale začíná být jasné, že jde do tuhého, že nejde jen o nějakou detektivku a divák začíná tušit možné rozluštění. Konec mohli tvůrci, vzhledem k předchozímu průběhu příběhu, ještě trošku víc zamlžit a nechat diváka na pochybách.

O filmu:

Rok: 2004
Režie: David Koepp
Scénář: David Koepp
Kamera: Fred Murhphy
Hudba: Philip Glass, Geoff Zanelli
V hlavních rolích: Johnny Depp, John Turturro, Maria Bello,

Délka: 96 min


Autor článku:
filmon